Witaj, Gość! [ Logowanie

 

Niesamowita zorza polarna w Norwegii 21-23.01.2012 i kolejne burze magnetyczne

  • Katalogowany: 24 stycznia 2012 18:59
Niesamowita zorza polarna w Norwegii 21-23.01.2012 i kolejne burze magnetyczne - Zdjęcie 1

Opis

W ciągu ostatnich trzech dni, bardzo silne zorze polarne zaobserwowano wokół koła podbiegunowego.
Zgodnie z przewidywaniami, silna fala uderzeniowa dotarła do Ziemi, czego efektem były właśnie zorze polarne.

 

Słońce wchodzi obecnie w kolejny szczyt aktywności, który ma osiągnąć w 2013 roku. Mimo że burze magnetyczne będące efektem zwiększonej aktywności słonecznej nie są niebezpieczne dla ludzi to mogą utrudniać funkcjonowanie urządzeń elektronicznych.
Z korony słonecznej w stronę Ziemi wystrzelony został ogromny strumień promieniowania elektromagnetycznego, który dotrze do atmosfery naszej planety w przeciągu najbliższych kilku godzin. Tym samym rozpocznie się najsilniejsza burza geomagnetyczna od 2005 roku. Nie wpłynie ona bezpośrednio na istoty żywe, jednak jej skutki możemy obserwować nawet przez kilka kolejnych miesięcy.

Kilka dni temu na Słońcu rozpętała się burza o sile M9 (w 10-stopniowej skali), w efekcie czego w stronę Ziemi został wystrzelony wyjątkowo silny strumień plazmy. Space Weather Prediction Center of the National Oceanic and Atmospheric (NOAA), które mierzy siłę zjawisk słonecznych w skali od 1 do 5, wysłało ostrzeżenie o spodziewanej burzy magnetycznej o intensywności G3.
Spodziewana burza może mieć wpływ na działanie systemów nawigacyjnych, więc największe firmy lotnicze liczą się na koniecznością przekierowania niektórych rejsów, szczególnie jeżeli ich trasa przebiega nad biegunem północnym. Burza magnetyczna nie powinna spowodować uszkodzenia satelitów, zniszczenia transformatorów czy zakłóceń w funkcjonowaniu sieci radiowych. NASA zapewnia także, że astronauci przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej są w pełni bezpieczni.

 

Źródła: http://www.northernlightsphotography.no / youtube.com / interia.pl

 

ID oferty: 7224f5224dff28df

Zgłoś problem

Przetwarzam Twoją prośbę, proszę czekać ....

Zostaw odpowiedź