Witaj, Gość! [ Logowanie

 

Zmierzono prędkość grawitacji

  • Katalogowany: 28 grudnia 2012 15:15

Opis

Szczególna teoria względności Einsteina przyniosła ze sobą jedno, zasadnicze ograniczenie we wszechświecie – a więc prędkość rozchodzenia się światła w próżni. Musiano wtedy zrewidować poglądy jeszcze z czasów Newtona, według których grawitacja miałaby rozchodzić się z nieskończoną prędkością. Teraz chińscy naukowcy zbadali dokładnie jej prędkość.

Prędkość rozchodzenia się grawitacji próbowano zmierzyć od dawna lecz było to niezwykle trudne – grawitacji nie da się bowiem ekranować i nie sposób przez to zmierzyć ją w laboratorium. Wcześniej próbowano tego dokonać przy pomocy obserwacji ciał niebieskich, lecz osiągano wtedy dość duży margines błędu – około 20%.

Badacze z Instytutu Geologii i Geofizyki przy Chińskiej Akademii Nauk podeszli do tego problemu nieco inaczej. Dokładnie rejestrowali oni dane podczas sześciu pierścieniowych zaćmień Słońca i porównali je z danymi dotyczącymi zjawiska pływowego na Ziemi – czyli odkształcenia powierzchni Ziemi (wynoszące około 30 centymetrów) powodowanego przez grawitacyjny wpływ Słońca i Księżyca (co odpowiada także za pływy morskie).

Na postawie tych obserwacji byli oni w stanie stwierdzić (z marginesem błędu wynoszącym tylko 5%), że faktycznie grawitacja ze Słońca dociera do nas z taką samą prędkością, z jaką dociera do nas stamtąd światło.

Źródła: Chinese Science Bulletin, geekweek.pl

  

ID oferty: 22850dda98575238

Zgłoś problem

Przetwarzam Twoją prośbę, proszę czekać ....

Jedna odpowiedź do “Zmierzono prędkość grawitacji”

  1. Śmiem twierdzić że to główna kloaka fizyków do takich wniosków doszła, dlatego sądzę że powinni uczyć się od Nassima Harameina.

Zostaw odpowiedź