Zmierzono prędkość grawitacji

Witaj, Gościu! [ Rejestracja | Logowanierss

 

 

Zmierzono prędkość grawitacji

  • Data publikacji: 28 grudnia 2012 15:15
  • Dodane przez: Greg
Zmierzono prędkość grawitacji

Szczególna teoria względności Einsteina przyniosła ze sobą jedno, zasadnicze ograniczenie we wszechświecie – a więc prędkość rozchodzenia się światła w próżni. Musiano wtedy zrewidować poglądy jeszcze z czasów Newtona, według których grawitacja miałaby rozchodzić się z nieskończoną prędkością. Teraz chińscy naukowcy zbadali dokładnie jej prędkość.

Prędkość rozchodzenia się grawitacji próbowano zmierzyć od dawna lecz było to niezwykle trudne – grawitacji nie da się bowiem ekranować i nie sposób przez to zmierzyć ją w laboratorium. Wcześniej próbowano tego dokonać przy pomocy obserwacji ciał niebieskich, lecz osiągano wtedy dość duży margines błędu – około 20%.

Badacze z Instytutu Geologii i Geofizyki przy Chińskiej Akademii Nauk podeszli do tego problemu nieco inaczej. Dokładnie rejestrowali oni dane podczas sześciu pierścieniowych zaćmień Słońca i porównali je z danymi dotyczącymi zjawiska pływowego na Ziemi – czyli odkształcenia powierzchni Ziemi (wynoszące około 30 centymetrów) powodowanego przez grawitacyjny wpływ Słońca i Księżyca (co odpowiada także za pływy morskie).

Na postawie tych obserwacji byli oni w stanie stwierdzić (z marginesem błędu wynoszącym tylko 5%), że faktycznie grawitacja ze Słońca dociera do nas z taką samą prędkością, z jaką dociera do nas stamtąd światło.

Źródła: Chinese Science Bulletin, geekweek.pl

Podobne:Komentarz do “Zmierzono prędkość grawitacji”

  1. Śmiem twierdzić że to główna kloaka fizyków do takich wniosków doszła, dlatego sądzę że powinni uczyć się od Nassima Harameina.

Dodaj komentarz