Iluminaci.com | Zielona energia! Prąd z kapusty - Francuzi zbudowali nową elektrownię.

Witaj, Gościu! [ Rejestracja | Logowanierss

 

 

Zielona energia! Prąd z kapusty – Francuzi zbudowali nową elektrownię.

  • Data publikacji: 17 listopada 2012 17:25
  • Dodane przez: Greg
Zielona energia! Prąd z kapusty – Francuzi zbudowali nową elektrownię.
Zielona energia! Prąd z kapusty - Francuzi zbudowali nową elektrownię. - Zdjęcie 1Zielona energia! Prąd z kapusty - Francuzi zbudowali nową elektrownię. - Zdjęcie 2

W Alzacji we Francji uruchomiono właśnie nietypową elektrownię. Produkuje prąd z… soku z kiszonej kapusty – informuje polskieradio.pl

Elektrownia i połączona z nią oczyszczalnia ścieków powstały nieopodal miejscowości Meistratzheim, francuskiego zagłębia kapusty. Uprawia się tu około 90 proc. kapusty pochodzącej z tego kraju.

Dużą część kapusty po prostu się kisi. Niestety, po procesie tym pozostaje wiele zbędnego soku, który trzeba było wozić cysternami do utylizacji – a to dość kosztowne przedsięwzięcie. Miejscowe władze wpadły więc na pomysł, by odpad z produkcji kiszonej kapusty wykorzystać inaczej.

W ogromnym reaktorze sok z kapusty poddawany jest dalszej fermentacji. Wydziela się z niego metan, który następnie jest spalany i przetwarzany w energię elektryczną. Elektrownia jest w stanie wyprodukować 5,5 tysiąca MWh – równowartość rocznego zużycia energii ponad 1500 francuskich gospodarstw.

Część energii przeznaczana jest na potrzeby miejscowej stacji uzdatniania wody, część trafia do sieci energetycznej.

Źródło: sfora.plDodaj komentarz

  • Możesz wysłać prywatną wiadomość do Użytkownika.