Witaj, Gość! [ Logowanie

 

Żarówki energooszczędne mogą uszkodzić skórę! niebezpieczne promieniowanie UV

  • Katalogowany: 9 stycznia 2013 12:28
Żarówki energooszczędne mogą uszkodzić skórę! niebezpieczne promieniowanie UV - Zdjęcie 1

Opis

Świetlówki kompaktowe – potocznie nazywane żarówkami energooszczędnymi – stanowią od niedawna standardowe wyposażenie mieszkań i biur w krajach UE (od września 2012 roku nie sprzedaje się już żarówek starego typu do użytku wewnątrz pomieszczeń). To świetny sposób na obniżenie rachunków za energię i wielka wygoda, gdyż bardzo długo nie trzeba ich wymieniać. Niestety, świetlówki mają też, jak się okazało, swoją zdecydowanie ciemniejszą stronę.

Badacze z Uniwersytetu Stony Brook w stanie Nowy Jork odkryli, że żarówki energooszczędne emitują taką ilość promieniowania ultrafioletowego, która może uszkadzać komórki skóry, a przy częstej ekspozycji może nawet spowodować raka!

Naukowcy wystawili hodowane in vitro, zdrowe komórki ludzkiej skóry na działanie światła świetlówek i zwykłych żarówek starego typu. Wyniki były zaskakujące – okazało się, że ekspozycja na promienie emitowane przez żarówki energooszczędne zainicjowała śmierć badanych tkanek.

Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Stony Brook, niebezpieczne promieniowanie UV wydostaje się ze świetlówek przez drobne pęknięcia powłoki, które naukowcy stwierdzili we wszystkich badanych egzemplarzach. Na wyniki eksperymentów zareagowali producenci żarówek, którzy – jak podała telewizja CBS Miami – twierdzą, że poziom promieniowania UV emitowanego przez świetlówki energooszczędne jest akceptowalnie niski.

Jakie wnioski praktyczne płyną z tego niepokojącego odkrycia?
– Mimo znacznej oszczędności energii, użytkownicy świetlówek kompaktowych powinni być ostrożni – przekonuje Miriam Rafailovich, profesor inżynierii materiałowej ze Stony Brook – Nasze badania pokazały, że lepiej będzie unikać używania takich żarówek w bliskiej odległości od skóry oraz że najbezpieczniej jest, kiedy są one osłonięte szkłem (np. kloszem).

Źródło: odkrywcy.pl

ID oferty: 84450ed543541371

Zgłoś problem

Przetwarzam Twoją prośbę, proszę czekać ....

Zostaw odpowiedź