Witaj, Gość! [ Logowanie

 

Zaobserwowano najdalszą galaktykę

  • Katalogowany: 18 listopada 2012 11:33
Zaobserwowano najdalszą galaktykę - Zdjęcie 1Zaobserwowano najdalszą galaktykę - Zdjęcie 2

Opis

Dzięki połączeniu mocy Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, Kosmicznego Teleskopu Spitzera oraz sił natury (soczewkowania grawitacyjnego) astronomowie ustalili nowy rekord najdalszego zaobserwowanego obiektu. Kandydatką na rekordzistę jest galaktyka odległa o 13,3 miliard lat świetlnych – poinformowała NASA. 

Najdalsza galaktyka jest widoczna na zdjęciu jako grupa pikseli. Obserwujemy ją w stanie, w jakim się znajdowała prawdopodobnie 420 mln lat po Wielkim Wybuchu, który jest traktowany jako moment, w którym powstał wszechświat. Odległość do tej galaktyki to 13,3 miliarda lat świetlnych. Obiekt oznaczono MACS0647-JD.

Aby odkryć tak odległą galaktykę, naukowcy musieli nie tylko wykorzystać zaawansowane teleskopy umieszczone w kosmosie (Kosmiczny Teleskop Hubble’a i Kosmiczny Teleskop Spitzera), ale również skorzystali z naturalnego zjawiska soczewkowania grawitacyjnego.

Międzynarodowy zespół naukowców kierowany przez Marca Postmana z Instytutu Naukowego Teleskopu Kosmicznego (STScI) poszukuje masywnych gromad galaktyk, które działają jak soczewki grawitacyjne, które pozwalają dostrzec obiekty znajdujące się za nimi. Projekt ten nosi nazwę CLASH (Cluster Lensing And Supernova Survey with Hubble).

Gdy światło wysłane przez galaktykę MACS0647-JD w początkowym okresie istnienia wszechświata przebyło dystans około 8 miliardów lat świetlnych, natrafiło na masywną gromadę galaktyk MACS J0647+70, która pełni funkcję soczewki grawitacyjnej. Dzięki temu naukowcy mogli zaobserwować wokół niej aż trzy obrazy odległej galaktyki.

MACS0647-JD jest tak mała, że może być w trakcie pierwszych etapów formowania większego obiektu. Według analiz astronomów galaktyka ma zaledwie 600 lat świetlnych długości. Tymczasem, gdy porówna się wyniki obserwacji innych galaktyk o podobnym wieku, to mają one rozmiary około 2000 lat świetlnych. Natomiast bliższy nam Wielki Obłok Magellana ma rozmiar 14 tysięcy lat świetlnych, a Droga Mleczna aż 150 tysięcy lat świetlnych.

Niestety rekordowy obiekt jest zbyt słaby dla obecnych teleskopów, aby potwierdzić dystans do niego metodami spektroskopowymi. Dlatego naukowcy mówią jedynie o kandydatce na najodleglejszą zaobserwowaną galaktykę.

zięki soczewkowaniu grawitacyjnemu naukowcom udało się również wyznaczyć masę gromady galaktyk MACS J0647+7015, która w sporym stopniu jest zbudowana z ciemnej materii. Wyniki badań zostały przedstawione w artykule, który ukaże się 20 grudnia w czasopiśmie „The Astrophysical Journal”. (PAP)

Źródło:  odkrywcy.pl

 

 

 

 


ID oferty: 6550a8b666b9a1d

Zgłoś problem

Przetwarzam Twoją prośbę, proszę czekać ....

Zostaw odpowiedź