Witaj, Gość! [ Logowanie

 

Woda może stać się metalem

  • Katalogowany: 11 marca 2012 18:48

Opis

Do tej pory uważano powszechnie, iż woda może występować w trzech stanach skupienia jako:

– ciecz, czyli woda – w temperaturze od 0 do 100 st.C

– gaz, czyli para wodna – w temperaturze pow. 100 st.C

-ciało stałe, czyli lód – w temperaturze poniżej 0 st. C

Uczeni z Cornell University, stwierdzili jednak, że w odpowiednich warunkach woda może stać się metalem, a następnie izolatorem.

W PNAS ukazał się artykuł, w którym Neil Ashcroft, Roald Hoffmann i Andreas Hermann opisują wyniki swoich teoretycznych obliczeń.

Wynika z nich, że przy ciśnieniu rzędu 1-5 terapaskali woda tworzy stabilne struktury. Mimo, że ciśnienie takie jest dziesiątki milionów razy większe od ciśnienia ziemskiego, istnienie wody w takim stanie nie jest wykluczone. Wręcz przeciwnie, może ona powszechnie występować nawet w naszym Układzie Słonecznym. Tak olbrzymie ciśnienie może panować wewnątrz Urana.

Z wyliczeń uczonych wynika, że powyżej 1 terapaskala poszczególne molekuły wody przestają istnieć, a H2O zostaje ściśnięta tworząc siatkę połączeń tlenu i wodoru, która przyjmuje najróżniejsze kształty. Już wcześniej obliczano, że przy ciśnieniu 1,55 TPa woda staje się metalem i ma najbardziej stabilną strukturę. Naukowcy z Cornell poszli dalej i udało im się wyliczyć, że najbardziej stabilna jest woda przy ciśnieniu wyższym od 4,8 TPa. Wówczas jednak traci ona właściwości metalu i staje się izolatorem.

Jak zauważa profesor Ashcroft, najbardziej niezwykłym wnioskiem wypływającym z obliczeń jest odkrycie, że olbrzymie ciśnienie powoduje, iż woda przestaje być ciałem stałym i w pewnym momencie zamienia się w kwantową ciecz. Trudno jest to sobie wyobrazić – topienie lodu pod wpływem podwyższonego ciśnienia – stwierdził naukowiec.

Źródło:  http://kopalniawiedzy.pl/woda-cisnienie-metal-izolator,14953

  

ID oferty: 9564f5cf366cfe2a

Zgłoś problem

Przetwarzam Twoją prośbę, proszę czekać ....

Zostaw odpowiedź