Witaj, Gość! [ Logowanie

 

Z wnętrza naszej galaktyki wydostały się dwie ogromne chmury namagnesowanego gazu

  • Katalogowany: 3 stycznia 2013 17:44
Z wnętrza naszej galaktyki wydostały się dwie ogromne chmury namagnesowanego gazu  - Zdjęcie 1

Opis

Namagnesowane obłoki w centrum Drogi Mlecznej

Z wnętrza naszej galaktyki wydostały się dwie ogromne chmury namagnesowanego gazu emitującego promieniowanie gamma – donosi serwis Space.com. Energia zgromadzona w obłokach jest równa tej powstającej podczas wybuchu milionów gwiazd zwanych supernowymi.

Po raz pierwszy te dziwne struktury zaobserwowano w 2010 roku za pomocą teleskopu Fermi GST. Przez kolejne dwa lata badania kontynuowano za pomocą znajdującego się w Australii Radioteleskopu Parkesa.

Naukowcom udało się ustalić, że gazy wewnątrz chmur poruszają się z prędkością 3,6 milionów km/h, a każdy z obłoków ma długość około 25 tysięcy lat świetlnych – oba „bąble” w sumie rozciągają się na długość równą połowie średnicy Drogi Mlecznej i szerokość 13 tysięcy lat świetlnych.

Choć chmury te są tak ogromne, to jednak nie zagrażają Ziemi. Nasza planeta znajduje się w galaktycznym dysku, w odległości około 30 tysięcy lat świetlnych od jego centrum – z którego wydostały się te właśnie gazowe struktury. One same rozciągają się natomiast w kierunku prostopadłym do płaszczyzny Drogi Mlecznej, dlatego też możemy je obserwować za pomocą naziemnych teleskopów.

Kolejnym osiągnięciem astronomów z Australii było oszacowanie wieku tych niezwykłych struktur. Ustalili, że mają one ponad 100 milionów lat i powstały najprawdopodobniej z materii wyrzucanej podczas wybuchów supernowych znajdujących się w pobliżu czarnej dziury nazwanej Sagittarius A.

– Obszar wokół centrum Drogi Mlecznej jest najbardziej aktywnym miejscem w naszej galaktyce pod względem powstawania nowych gwiazd. Zachodzi tam również wiele eksplozji supernowych. Uwolniony podczas takich wybuchów gaz jest silnie naładowany magnetycznie – tłumaczy zaangażowany w opisywane badania astrofizyk Ettore Carretti. Takie wysokoenergetyczne cząsteczki emitują również silne promieniowanie gamma.

Najnowsze zdjęcia pokazują również, że na krawędziach gromadzi się więcej naładowanego gazu niż w środku obłoków. Może to oznaczać, że chmury te powstały, aby stale „zasilać magnetycznie” naszą galaktykę.

Naukowcy mają nadzieję, że dokładniejsze zbadanie tych dziwnych struktur pomoże wyjaśnić, jak powstaje pole magnetyczne Drogi Mlecznej.
– Proces, w którym generowane jest pole magnetyczne galaktyk, i to, w jaki sposób się ono utrzymuje, nadal pozostają tajemnicą. Nasze badania mogą okazać się kluczowe w procesie rozwiązania tej zagadki – powiedział Carretti.

Źródła: space.com odkrywcy.pl

  

ID oferty: 44450e5b546438a7

Zgłoś problem

Przetwarzam Twoją prośbę, proszę czekać ....

Zostaw odpowiedź