Witaj, Gość! [ Logowanie

 

Władze Delhi zakazały używania jakichkolwiek plastikowych opakowań na terytorium indyjskiej stolicy.

  • Katalogowany: 24 listopada 2012 08:53
Władze Delhi zakazały używania jakichkolwiek plastikowych opakowań na terytorium indyjskiej stolicy. - Zdjęcie 1Władze Delhi zakazały używania jakichkolwiek plastikowych opakowań na terytorium indyjskiej stolicy. - Zdjęcie 2

Opis

Władze stolicy Indii wprowadziły całkowity zakaz używania toreb foliowych. Dotyczy on nie tylko plastikowych opakowań na zakupy, ale także wszystkich rodzajów opakowań wykonanych z polietylenu – czyli np. plastik na kartkach z życzeniami lub koszulki, w jakich sprzedaje się czasopisma. Wyjątkiem ma być tylko plastik używany do transportu odpadów biomedycznych.

Zakaz już obowiązuje, a docelowo za jego złamanie grozić będzie kara do pięciu lat więzienia oraz grzywna do 100 000 rupii (ok. 6 000 zł). Władze Delhi, które ma prawie 11 mln mieszkańców, uznały, że wysoka kara wymusi przestrzeganie przepisu. Dotychczasowy zakaz używania toreb foliowych grubszych niż 0,04 mm, wprowadzony w 2009 roku, był ignorowany przez mieszkańców Delhi.

W początkowym okresie obowiązywania nowego zakazu kary nie będą rygorystycznie stosowane, aby umożliwić delhijczykom przestawienie się na torby i opakowania z materiału lub papieru. W pierwszej kolejności będą kontrolowane hotele, sklepy i przedsiębiorstwa.

Szacuje się, że każdego dnia w Delhi zużywa się 10 mln toreb foliowych. W porze monsunowej torby zatykają odpływy kanalizacyjne, powodując lokalne podtopienia.

Tego typu zakaz nie jest nowym pomysłem na terenie Republiki Indii. Od kilku lat z dość dobrym skutkiem obowiązuje zakaz używania plastikowych opakowań w całym stanie Himachal Pradesh.

Opracowanie: Krzysztof Stępień

Źródło: transazja.pl

  

ID oferty: 7950b07cc5e8450

Zgłoś problem

Przetwarzam Twoją prośbę, proszę czekać ....

Zostaw odpowiedź