Witaj, Gość! [ Logowanie

 

Wielka Brytania zalegalizuje narkotyki? Międzypartyjna grupa jest na tak

  • Katalogowany: 15 stycznia 2013 22:37
Wielka Brytania zalegalizuje narkotyki? Międzypartyjna grupa jest na tak - Zdjęcie 1

Opis

Posiadanie i używanie narkotyków powinno być zdekryminalizowane, ponieważ karanie nie przyczynia się do zwalczania uzależnień i skazuje użytkowników na marginalizację – twierdzi międzypartyjna grupa ds. reformy polityki narkotykowej w brytyjskim parlamencie.

Członkowie grupy argumentują, że status najmniej szkodliwych narkotyków powinien zostać uregulowany i powinny one być sprzedawane w licencjonowanych sklepach i opatrzone szczegółową informacją na temat zagrożeń. Grupa zrzesza dwóch konserwatystów, dwóch laburzystów, jednego przedstawiciela liberalnych demokratów i czterech niezależnych – informuje BBC.

„Znacznie bezpieczniejsze od alkoholu i tytoniu”

Grupa zebrała materiały i ekspertyzy od 31 specjalistów i organizacji, w tym stowarzyszenia oficerów policji. Argumentują oni, że handel i inne formy zaopatrywania w najbardziej niebezpieczne substancje powinny zostać zakazane, ale osoby przyłapane z niewielką ilością jakiegokolwiek narkotyku nie powinny być karane.

Przewodnicząca międzypartyjnej grupy baronessa Meacher podkreśliła, że pochodząca z 1971 roku ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii przynosi rezultaty odwrotne do zamierzonych w walce z uzależnieniami. Członkowie grupy zaznaczają, że ustawę koniecznie trzeba zreformować.

W programie dla brytyjskiego radia baronessa Meacher przytoczyła opinię grupy, według której część narkotyków „jest znacznie bezpieczniejsza od alkoholu i tytoniu” i niektóre substancje, dokładnie opisane, mogłyby być sprzedawane w aptekach.

„Minimalne ryzyko zanieczyszczenia”

– Obecnie 60 milionów tabletek ecstasy każdego roku trafia do młodych ludzi za pośrednictwem przestępczych gangów i dilerów – powiedziała. – Twierdzimy, że jeśli młodzi ludzie i tak będą je kupować, to może lepiej, by dokładnie wiedzieli, co w nich jest”. Jak dodała, dostarczanie tych substancji legalnymi kanałami zminimalizowałoby ryzyko ich zanieczyszczenia.

W przedstawionym przez międzypartyjną grupę opracowaniu przywołano przykład Portugalii, gdzie w wyniku dekryminalizacji liczba młodych uzależnionych od narkotyków spadła.

Rzecznik premiera Davida Camerona przekazał, że stanowisko premiera w tej sprawie „jest jasne i jednoznaczne: nasze obowiązujące obecnie podejście do tej sprawy jest właściwe i skuteczne”. W ubiegłym miesiącu premier wykluczył powołanie komisji królewskiej, która miałaby rozważyć dekryminalizację i legalizację narkotyków.

Źródła: PAP, gazeta.pl

ID oferty: 65650f5cbf840e05

Zgłoś problem

Przetwarzam Twoją prośbę, proszę czekać ....

Zostaw odpowiedź