Witaj, Gość! [ Logowanie

 

Unia zakaże papierosów mentolowych?

  • Katalogowany: 14 grudnia 2012 10:21

Opis

Unia Europejska chce zakazać produkcji papierosów smakowych, w tym mentolowych oraz sprzedaży cienkich, typu slim. Dyrektywa tytoniowa uderzy w polskich producentów – stwierdza „Dziennik Gazeta Prawna”.

Projekt dyrektywy, który – jak ustalił „DGP” – ma być opublikowany w środę przewiduje też standaryzację paczek papierosów z obowiązkiem umieszczania na nich drastycznych ostrzeżeń przed paleniem.

Teraz projekt będą opiniować KE i kraje członkowskie – to ostatnia szansa, by Polska zgłosiła poprawki, bo regulacja ma wejść w życie w I kw. 2013 r., a zakaz ma obowiązywać od 2015 r.

A jest o co walczyć, bo jesteśmy europejskimi rekordzistami jeśli idzie o udział wyrobów, które mają być zakazane, w całej sprzedaży papierosów (38 proc. to papierosy typu slim i mentolowe).

– Ucierpią polscy plantatorzy tytoniu, a ograniczenie zamówień przez koncerny doprowadzi do zwolnień i likwidacji wielu plantacji – alarmuje szef Polskiego Związku Plantatorów Tytoniu Przemysław Noworyta.

Według ekspertów regulacja spowoduje też wzrost szarej strefy. A budżet straci kolejne pieniądze – jak szacują eksperci będzie to ok. 9 mld zł.

Żródło: PAP, niezalezna.pl

ID oferty: 37150caef80a7a74

Zgłoś problem

Przetwarzam Twoją prośbę, proszę czekać ....

Zostaw odpowiedź