Witaj, Gość! [ Logowanie

 

W U.S.A wchodzi w życie ustawa o modernizacji i bezpieczeństwie żywności. Co to oznacza?

  • Katalogowany: 27 lutego 2013 20:40

Opis

Amerykańska agencja zajmująca się żywnością i rynkiem farmaceutyków (U.S. Food and Drug Administration, w skrócie FDA) planuje „sterylizować” jedzenie na mocy ustawy o modernizacji i bezpieczeństwie żywności (Food Safety Modernization Act). Po dwóch latach zwłoki dokument właśnie wchodzi w życie, a FDA twierdzi, że zaproponuje zasady, które „powinny uczynić jedzenie w USA najbezpieczniejszym na świecie”. O co tak naprawdę chodzi?

Politycy zapowiadają, że działania FDA jak i sama ustawa mają być najważniejszym krokiem w kierunku przebudowy amerykańskiej polityki rolnej i żywnościowej od czasów Wielkiego Kryzysu. Co dokładnie rząd w USA zamierza zrobić, aby żywność była bezpieczniejsza? Wybiórczo można wskazać na obligatoryjne etykietowanie produktów GMO, czy przygotowywanie produktów w wyższych temperaturach, celem zabicia wszelkich bakterii. Istota nowej ustawy wydaje się jednak zupełnie inna…

Jej krytycy podkreślają, że „wykończy” drobne przedsiębiorstwa i indywidualnych rolników, a całość produkcji sceduje na wielkie koncerny (jak np. Monsanto). Po pierwsze, dostosowanie się do nowych zasad kosztować będzie przeciętnego amerykańskiego rolnika od 10.000 do 50.000 dolarów, a to kwota dla wielu wręcz nieosiągalna. Po drugie, całość działań rolniczych będzie wymagała prowadzenia obszernej i precyzyjnej dokumentacji. I w końcu po trzecie, mają zostać ograniczone górne ilości oraz rodzaje hodowanych upraw.

Jaką korzyść miałby odnieść amerykański konsument? W założeniu „najbezpieczniejszą żywność”, w praktyce jednak wzrost jej cen oraz spadek jakości. Dla przykładu, agencja chciałaby, aby wszystkie owoce i warzywa były jednocześnie świeże, ale i przechodziły odpowiednią procedurę „napromieniowania”. Chociaż proces ten zabija potencjalne śmiercionośne bakterie, to przy okazji także korzystne enzymy i dobre bakterie, które pomagają budować nasz system odpornościowy.

Wydaje się, że dobre intencje amerykańskich władz czekają niezbyt optymistyczne skutki. Pytanie czy politycy nie mogli, czy też nie chcieli ich przewidzieć. A Waszym zdaniem jaka przyszłość czeka Food Safety Modernization Act? Czy Stany Zjednoczone będą mogły pochwalić się „najbezpieczniejszą żywnością na świecie”?

 

  

ID oferty: 119512e6122bbe81

Zgłoś problem

Przetwarzam Twoją prośbę, proszę czekać ....

3 komentarze do “W U.S.A wchodzi w życie ustawa o modernizacji i bezpieczeństwie żywności. Co to oznacza?”

  1. DepopulacjaNWO na 15 lutego 2016 @ 00:09

    Całe wieki spożywaliśmy normalną niemodyfikowaną żywność i byliśmy zdrowi a teraz nagle wszystko jest nie dobre i należy modyfikować Zapewne, by określić długość naszego życia. Jakoś nic co nowe nie jest dla nas zdrowe.

  2. obiektywny na 24 czerwca 2014 @ 14:42

    najzdrowsza jest naturalna żywność, bezczelność nie zna granic

  3. Ci durni hamerykanie. Sami oddają się w niewolę.

Zostaw odpowiedź