Witaj, Gość! [ Logowanie

 

Trzy zjawiska na nocnym niebie: Koniunkcja Księżyca z Jowiszem, Zaćmienie półcieniowe, Pełnia Księżyca

  • Katalogowany: 28 listopada 2012 12:24
Trzy zjawiska na nocnym niebie: Koniunkcja Księżyca z Jowiszem, Zaćmienie półcieniowe, Pełnia Księżyca - Zdjęcie 1Trzy zjawiska na nocnym niebie: Koniunkcja Księżyca z Jowiszem, Zaćmienie półcieniowe, Pełnia Księżyca - Zdjęcie 2

Opis

Dziś, w środę 28 listopada 2012 roku, dojdzie do zaćmienia Księżyca. Dodatkowo będziemy mogli podziwiać jeszcze dwa inne zjawiska: Srebrny Glob będzie znajdował się w pełni oraz nastąpi jego koniunkcja z Jowiszem.

Pełnia Księżyca

Pełnia występuje, gdy Księżyc znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi, niż Słońce. Dzięki takiemu ustawieniu obiektów kosmicznych, półkula satelity skierowana w stronę naszej planety, jest praktycznie w całości dobrze oświetlona. Księżyc w pełni jest 300 do 500 tysięcy razy ciemniejszy od Słońca, jednak taka jego jasność wystarcza, aby poważnie utrudnić prowadzenie obserwacji astronomicznych.

Okres nazywany pełnią Księżyca trwa w sumie 6-7 dni. Apogeum tego zjawiska wypada w listopadzie dokładnie w środę 28.11. o godzinie 15:47.

Zaćmienie półcieniowe

Do zaćmienia Księżyca dochodzi w momencie, gdy prawie dokładnie w jednej linii ustawią się Słońce, Ziemia i Księżyc. Podczas takiej konfiguracji Srebrny Glob chowa się w cieniu naszej planety. Rozróżniamy trzy rodzaje zaćmień: całkowite, częściowe i półcieniowe.

Pierwsze z wymienionych jest najbardziej efektowne . Podczas tego zjawiska Srebrny Glob praktycznie znika z nieboskłonu, świecąc dzięki odbiciu słabego i czerwonego światła ugiętego w ziemskiej atmosferze. Natomiast w czasie zaćmienia częściowego tylko część tarczy Księżyca chowa się w cień Ziemi.

28 listopada niestety będziemy mieli do czynienia z najmniej efektownym rodzajem zaćmienia – półcieniowym. Zjawisko to objawia się tylko i wyłącznie osłabieniem blasku tarczy naszego naturalnego satelity. Srebrny Glob znajdzie się w półcieniu naszej planety, a w takiej konfiguracji do ciągle będzie docierała do niego część światła słonecznego.

W środę zaćmienie będzie najlepiej widoczne w Azji, Australii i na Pacyfiku. W Polsce będziemy mogli je obserwować przy wschodzie Księżyca. Choć początek zjawiska wystąpi o godzinie 13:15 naszego czasu, to Srebrny Glob będzie znajdował się jeszcze 14 stopni pod horyzontem – czyli będzie niewidoczny z naszego kraju. Księżyc wzejdzie o godzinie 15:34 (czyli tuż przed apogeum pełni), kiedy to nastąpi również maksimum zaćmienia. To kosmiczne widowisko będziemy mogli podziwiać aż do godziny 17:51.

Jeśli warunki atmosferyczne uniemożliwią bezpośrednią obserwację, zapraszamy do obejrzenia transmisji na żywo z zaćmienia Księżyca.

Do następnego zasłonięcia tarczy Srebrnego Globu dojdzie 25 kwietnia 2013 roku. Będzie ono widoczne w Polsce i będzie to zaćmienie częściowe.

Koniunkcja Księżyca z Jowiszem

Zaćmienie i pełnia to jednak nie jedyne atrakcje, które nas czekają w środową noc. Po zmroku dojdzie również do koniunkcji.

Srebrny Glob na swojej drodze po niebie przesuwa się na tle gwiazd i planet, zakrywając i odkrywając wiele z nich. Zjawiska takie wyglądają najbardziej efektownie, gdy zakrywana gwiazda lub planeta jest jasna lub gdy mamy do czynienia z bliskim spotkaniem (koniunkcją), w którym Księżyc świeci tuż obok danego obiektu.

Do takiego właśnie spotkania dojdzie w nocy z 28 na 29 listopada, kiedy to na odległość tylko 38 minut łuku do Jowisza zbliży się tarcza Księżyca będącego tuż po pełni. Maksimum koniunkcji wystąpi o godzinie 2:04. O tej porze oba ciała odnajdziemy 45 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem.

Księżyc i Jowisz świecą teraz w konstelacji Byka. Z ich odnalezieniem obserwatorzy nie będą mieli jednak najmniejszych problemów, bo o tej porze roku oba te obiekty są najjaśniejszymi punktami na niebie.

Chociaż koniunkcja będzie doskonale widoczna gołym okiem, użycie do obserwacji teleskopu lub lunety pozwoli na podziwianie szczegółów powierzchni Srebrnego Globu, a także dojrzenie tarczy Jowisza, a nawet jego księżyców.

Źródło: odkrywcy.pl

ID oferty: 18150b5f472891fd

Zgłoś problem

Przetwarzam Twoją prośbę, proszę czekać ....

Zostaw odpowiedź