Witaj, Gość! [ Logowanie

 

Tornado w Portugalii 16 listopada 2012r.

  • Katalogowany: 17 listopada 2012 16:31
Tornado w Portugalii 16 listopada 2012r. - Zdjęcie 1Tornado w Portugalii 16 listopada 2012r. - Zdjęcie 2

Opis

Silny wiatr niszczył budynki i przewracał samochody.

Lejowata, wirująca kolumna chmur przeszła przez nadmorskie tereny regionu Algarve ma południu Portugalii. Towarzysząca jej silna wichura zrywała dachy, łamała gałęzie, uszkodziła wiele budynków, a nawet przewracała samochody. Rannych zostało osiem osób.

Przypominającą tornado charakterystyczną lejowatą kolumnę w okolicach miasta Lagos sfilomowała jedna ze stacji telewizyjnych. Amatorskie nagrania zjawiska pojawiły się też w internecie.

Nadeszło znad Atlantyku

Jedno z nagrań pokazuje wirujący lej, przemieszczający się z Atlantyku w kierunku wybrzeża. Zjawisku towarzyszą mocno zachmurzone niebo i wiatr.

Siłę podmuchów widać dobrze na drugim filmie. Gną one drzewa i ochronną siatkę boiska, które widać w tle. Wiatr unosi też różne obiekty i śmieci. Zostawia fragmenty połamanych konstrukcji i różne odamki.

Prawdopodobne tornado

Po obejrzeniu wideo meteorolog Maria Frade stwierdziła, że zjawisko „zdecydowanie przypominało tornado”, ale nie mogła potwierdzić z zupełną pewnością, że to właśnie ono wystąpiło.

Tornada nie są powszechne w Europie, ale pojawiają się sporadycznie w północno-zachodniej i południowej części kontynentu.

Strażacy wyciągali ludzi z przewróconych aut

To gwałtowne zjawisko spowodowało spore zniszczenia w regionie Algarve na południowym wybrzeżu Portugalii. Wiatr połamał gałęzie drzew, pozrywał dachy, wybijał okna i uszkodził inne, elementy budynków. Zdjęcia pokazują też leżące na ulicach powyrywane i połamane fragmenty różnych konstrukcji, m.in. ogrodzeń i słupów.

Silne podmuchy przewracały nawet samochody. Radziły sobie nie tylko z autami osobowymi, ale też z większymi vanami. W niektórych wywróconych pojazdach byli ludzie – w wydostaniu się na zewnątrz musieli im pomagać strażacy. Osiem osób zostało rannych – trafiły do szpitala.

Gwałtownemu, niszczącemu wiatrowi towarzyszyły dość obfite opady. Na wielu obszarach wywołały one podtopienia.

ID oferty: 74050a7aab191631

Zgłoś problem

Przetwarzam Twoją prośbę, proszę czekać ....

Zostaw odpowiedź