Witaj, Gość! [ Logowanie

 

Top 10 – najważniejszy przełom naukowy z 2011 roku

  • Katalogowany: 8 stycznia 2012 14:44

Opis

1. Przełom roku: Wykorzystanie leku na HIV jako środka zapobiegającego nowym zakażeniom
Leki antyretrowirusowe zwane z angielska ARV (antiretroviral drugs) są podstawową bronią w walce z zakażeniem wirusem HIV. Teraz okazuje się, że mają też inne działanie. Eksperyment przeprowadzony przez międzynarodowy zespół pod kierunkiem Myrona Cohena z University of North Carolina z udziałem 1763 heteroseksualnych par dowiódł, że tam gdzie jeden z partnerów jest nosicielem wirusa, ten drugi może się obronić przed zakażeniem, zażywając właśnie leki ARV. Skuteczność środków przyjmowanych przez zdrowych partnerów seksualnych jako środek zapobiegający zakażeniu wynosi co najmniej 96 procent. Terapia ARV może być więc znakomitym rozwiązaniem dla ludzi, którzy np. ze względów religijnych nie mogą stosować prezerwatyw.

2. Misja Hayabusa

Japońska sonda, która po wielu problemach technicznych w 2010 roku dotarła na Ziemię, przywiozła próbki pobrane z powierzchni asteroidy typu S (składającej się głównie z krzemu i krzemianów). Badanie tego materiału pozwoliło ustalić, że zawierają one minerały znane także z ziemskich meteorytów. Nie ulega więc wątpliwości, że uderzające w naszą planetę meteoryty są pozostałościami większych obiektów pochodzących z pasa asteroid.

3. Nowe informacje na temat pochodzenia człowieka

Dzięki analizom DNA udało się dowieść, że w całkiem nieodległej przeszłości liczącej dziesiątki tysięcy lat nasi przodkowie oraz ich krewni z rodzaju Homo dość intensywnie się ze sobą mieszali. Już w 2010 roku okazało się, że Homo sapiens skrzyżował się z neandertalczykiem. Potem przyszły informacje o tym, że i tajemniczy denisowianie, zwani tak od szczątków znalezionych w rosyjskiej jaskimni Denisowa, pozostawili w nas swój genetyczny ślad. Na koniec pojawiły sie wieści o mieszaniu się mieszkańców Afryki ze znacznie starszymi, nieustalonymi jeszcze formami ludzkimi. Aha i jeszcze jedno: w świetle najnowszych badań wydaje się, że bezpośrednim przodkiem istot z rodzaju Homo był żyjący blisko dwa miliony lat temu na terenie dzisiejszego RPA Australopithecus sediba.

4. Poznaliśmy strukturę białka umożliwiającego fotosyntezę

Białko PSII jest kluczem do zrozumienia procesu życiowego ziemskich roślin: umożliwia bowiem im rozkład wody na tlen i wodór. Dzięki rozszyfrowaniu struktury PSII naukowcy mają nadzieję na stworzenie wydajnego i superekologicznego źródła energii.

5. Dziewiczy gaz w kosmosie

W odległych rejonach kosmosu zaobserwowano dwa wodorowe obłoki, które w niezmienionym składzie chemicznym przetrwały dwa miliardy lat od chwili Wielkiego Wybuchu, czyli de facto swojego powstania. Inne badania ujawniły istnienie gwiazdy składającej się niemal całkowicie z wodoru i helu, która nie zawiera metali – przypuszcza się, że takie obiekty także musiały powstawać na samym początku istnienia wszechświata. Jak widać, kosmos lubi przechowywać w swych zakamarkach różne „starocie”.

6. Nasi mali przyjaciele

W ludzkim układzie pokarmowym żyją tryliardy bakterii. Okazuje się jednak, że w jelitach każdego z nas dominuje jeden z trzech rodzajów: Bacteroides, Prevotella lub Ruminococcus. Jedne z nich preferują odżywianie się białkiem, inne wolą dietę wegetariańską. Odkrycie to ma pomóc w zrozumieniu zależności między tym, co jemy, a rozwojem specyficznej flory bakteryjnej w naszych jelitach.

7. Obiecująca szczepionka na malarię

Pierwsze wyniki testów szczepionki RTS,S chroniącej przed malarią są obiecujące. Trwające właśnie badania w Afryce prowadzone na 150 tysiącach dzieci dowodzą, że da się zwalczyć tę groźną chorobę.

 

8. Dziwne układy słoneczne

Pięć z sześciu planet układu Kepler -11 okrąża swe słońce po bardzo ciasnej orbicie. Wszystkie znajdują się znacznie bliżej rodzimej gwiazdy niż Merkury Słońca. Inny dziwaczny system: słońce i okrążająca go planeta kręcą się w przeciwnych kierunkach, co jest sprzeczne z naszą wiedzą na temat tworzenia się układów planetarnych. No i na koniec polski rodzynek w przełomowych odkryciach roku 2011 według „Science” – planety swobodnie przemierzające przestrzeń, odkryte przez projekt OGLE kierowany przez prof. Andrzeja Udalskiego z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Obiekty te na skutek rozmaitych kosmicznych wydarzeń zostały wyrzucone ze swych macierzystych układów słonecznych.

9. Designerskie zeolity

Zeolity to porowate minerały służące od dawna m.in. jako sita do oczyszczania wody czy filtrowania powietrza. W 2011 roku naukowcy opracowali cała nową klasę nowych zeolitów o zupełnie nowych superwłaściwościach.

10. Usuwanie starzejących się komórek – Eliksir młodości???

Naukowcom z kliniki Mayo w Rochester w stanie Minesota, udało się usunąć z organizmów dorosłych myszy wszystkie komórki odpowiedzialne za starzenie się. Jest to przełomowe odkrycie gdyż do tej pory procesy starzenia się organizmów nie były do końca jasne dla naukowców.
U myszy poddanych doświadczeniom niemal całkowicie powstrzymano proces starzenia.
Kluczowym odkryciem w tym eksperymencie jest wyselekcjonowanie z organizmu komórek odpowiedzialnych za procesy starzenia. Pozwoli to na dalsze badania zmierzające do uzyskania efektu odwrócenia procesów starzenia.
Jeśli uda się podobny eksperyment przeprowadzić na ludziach, możemy mieć nadzieję, na odkrycie cudownego eliksiru młodości, który od wieków jest marzeniem wielu ludzi.

 

Źródło: http://www.thehindu.com/sci-tech/science/

ID oferty: 7494f52baec8de0a

Zgłoś problem

Przetwarzam Twoją prośbę, proszę czekać ....

Zostaw odpowiedź