Witaj, Gość! [ Logowanie

 

Teleskop Murchison Widefield Array (MWA) w Australii będzie pełnił funkcje systemu wczesnego ostrzegania przed burzami słonecznymi.

  • Katalogowany: 7 grudnia 2012 17:56
Teleskop Murchison Widefield Array (MWA) w Australii będzie pełnił funkcje systemu wczesnego ostrzegania przed burzami słonecznymi.  - Zdjęcie 1Teleskop Murchison Widefield Array (MWA) w Australii będzie pełnił funkcje systemu wczesnego ostrzegania przed burzami słonecznymi.  - Zdjęcie 2

Opis

Burze słoneczne to potężne eksplozje w atmosferze Słońca, obserwowane z Ziemi jako tzw. koronalne wyrzuty masy (CME). Mimo że zazwyczaj rozpoczynają one swój żywot od rozbłysków słonecznych, mogą także powstawać w protuberancjach.

Burze słoneczne oraz związany z nimi wiatr słoneczny mogą wpływać na ziemskie pole magnetyczne. Skutkuje to imponującymi projekcjami zorzy polarnych, ale i może też negatywnie oddziaływać na satelity krążące na orbicie geostacjonarnej Ziemi.
Reklama

Nowy radioteleskop, ulokowany w odległej prowincji zachodniej Australii, około 800 km od Perth, daje jeden z najlepszych widoków Słońca dostępny na naszej planecie. Dzięki niemu możliwe ma być śledzenie burz słonecznych od samego momentu ich powstania, zanim dotrą do Ziemi.

– MWA będzie miał oko na Słońce, podczas zbliżającego się okresu maksymalnej aktywności naszej gwiazdy. Teleskop ma potencjał, by dostarczyć bezpośrednich korzyści całej populacji – powiedział Steven Tingay, dyrektor MWA.

MWA, który składa się z szeregu anten połączonych jak za pośrednictwem pajęczej sieci, będzie zbierał fale radiowe oraz na bieżąco tworzył obraz gwiazdy. Radioteleskop przyda się tym samym do zbadania historii początków wszechświata.

MWA to wynik współpracy 13 instytucji z czterech różnych krajów: USA, Indii, Australii i Nowej Zelandii.

Źródło: interia.pl

ID oferty: 67650c21f8386c1b

Zgłoś problem

Przetwarzam Twoją prośbę, proszę czekać ....

Zostaw odpowiedź