Witaj, Gość! [ Logowanie

 

Słynna asteroida 99942 Apophis, która może zagrozić Ziemi w tym tygodniu zbliży się do naszej planety

  • Katalogowany: 8 stycznia 2013 21:02
Słynna asteroida 99942 Apophis, która może zagrozić Ziemi w tym tygodniu zbliży się do naszej planety - Zdjęcie 1Słynna asteroida 99942 Apophis, która może zagrozić Ziemi w tym tygodniu zbliży się do naszej planety - Zdjęcie 2

Opis

Słynna asteroida 99942 Apophis, która może zagrozić Ziemi w 2036 roku, już w tym tygodniu zbliży się do naszej planety na relatywnie niedużą odległość. Szacuje się, że w najbliższy czwartek obiekt, który od dawna spędza sen z oczu naukowców, znajdzie się w odległości kilku milionów kilometrów od nas.

Czy ktoś usiłuje nas wystraszyć? A może zagrożenie jest realne? Po medialnej zawierusze, która jeszcze kilka tygodni temu trwała w najlepsze, a dotyczyła niebyłej przepowiedni Majów, wieszczącej koniec świata, kwestia domniemanych czynników destrukcyjnych powraca. Szczególną uwagą zwracają asteroidy. Wiele z nich coraz częściej znajduje się w pobliżu Ziemi, co potęguje obawę, że wcześniej czy później zderzenie stanie się nieuniknione.

Zagrożenia pochodzące z kosmosu postrzegane są jako potencjalne źródło prawdziwej hekatomby. Niekoniecznie muszą one prowadzić do ostatecznej zagłady Ziemi, ale w znacznym stopniu mogą zniweczyć cywilizacyjny progres dokonany przez człowieka. Naukowcy systematycznie informują o takich mniejszych lub większych niebezpieczeństwach. Sęk w tym, że na razie nie istnieją skuteczne środki, które umożliwiłyby obronę przez np. gigantycznymi asteroidami. Nierzadko zawodzi też system, który pozwoliłby na wcześniejsze ostrzeżenie ludzkości.

Jednym z obiektów, które stwarzają ryzyko kolizji z Błękitną Planetą, jest asteroida 99942 Apophis. Ciało niebieskie, które odkryte zostało przez naukowców w 2004 r., wciąż nastręcza wielu problemów. Do głównych zagadnień pojawiających się w debacie ekspertów należy określenie prawdopodobieństwa, że asteroida zderzy się z Ziemią. Informacyjny chaos, za który odpowiedzialni są sami naukowcy, sprawił, że docierały już do nas informacje skrajnie różne, nierzadko wykluczające się.

Zaraz po dokonaniu odkrycia oszacowano, że prawdopodobieństwo, iż planetoida uderzy w Ziemię wynosi 1 do 45. Niebezpieczeństwo takie miałoby się pojawić 13 kwietnia 2029 r. Potem dane te wielokrotnie rewidowano. Zgodnie z najnowszą oceną ekspertów, z największym zagrożeniem zostaniemy skonfrontowani w 2036 r. Mimo prób tonowania nastrojów przez niektórych astronomów, wielu specjalistów uważa, że ryzyko kolizji wciąż jest bardzo duże.

Rozbieżności pojawiające się w opiniach ośrodków badawczych sprawiają, że dalsza analiza parametrów asteroidy Apophis jest niezbędna. Nie ulega wątpliwości, że już w ten czwartek teleskopy w wielu obserwatoriach zostaną nakierowane w stronę budzącego grozę obiektu.

„Dokonując nowych pomiarów odległości asteroidy oraz prędkości jej linii widzenia, mamy nadzieję, że uda nam się zmniejszyć niepewność związaną z orbitą obiektu oraz wydłużyć okres, w którym uda nam się obliczyć jej ruch w przyszłości” – powiedział Lance Benner z NASA. „Jest nadzieja, że nowe pomiary pokażą, że orbita znajduje się w punkcie, który pozwoli całkowicie wyeliminować ryzyko uderzenia”.

Wśród naukowców nie brakuje jednak czarnowidzów. Wśród nich prym wiodą rosyjscy specjaliści.

„Apophis zbliży się do Ziemi na odległość 37 000 kilometrów 13 kwietnia 2036 roku. Tego dnia może nastąpić kolizja z naszą planetą” – powiedział rosyjskiej agencji RIA Novosti Leonid Sokołow, profesor z petersburskiego uniwersytetu.

Jeśli w 2036 r. rzeczywiście doszłoby do najgorszego i Apophis uderzyłaby w Ziemię, energia wyzwolona podczas kolizji byłaby 100 tysięcy razy większa niż ta po detonacji bomby atomowej w Hiroszimie – poinformował serwis news.com.au.

Asteroida Apophis znajduje się w tej chwili na jednej z czołowych pozycji listy potencjalnych zagrożeń Międzynarodowej Unii Astronomicznej.

Źródło: niewiarygodne.pl

ID oferty: 5550ec7b3c48195

Zgłoś problem

Przetwarzam Twoją prośbę, proszę czekać ....

Zostaw odpowiedź