Silne trzęsienie ziemi w Japonii o sile 7,3 stopnia w skali Richtera

Witaj, Gościu! [ Rejestracja | Logowanierss

 

 

Silne trzęsienie ziemi w Japonii o sile 7,3 stopnia w skali Richtera

  • Data publikacji: 7 grudnia 2012 11:11
  • Dodane przez: Greg
Silne trzęsienie ziemi w Japonii o sile 7,3 stopnia w skali Richtera

Trzęsienie ziemi o sile 7,3 stopnia w skali Richtera, które rano nawiedziło północno-wschodnie wybrzeże Japonii, wywołało metrową falę tsunami. Wstrząsy były odczuwalne nawet w Tokio, gdzie zatrzęsły się budynki. Epicentrum znajdowało się 245 km od miasta Kamiashi na głębokości 36 km.

Ostrzeżenie o tsunami wydano dla prefektury Miyagi na wyspie Honsiu. To ten sam region, w którym doszło do silnych wstrząsów w marcu 2011 roku. Trzęsienie i wywołane nim tsunami zabiło wówczas blisko 20 tysięcy ludzi.

Obecne fala tsunami, która dotarła do wybrzeża ma metr wysokości. Według amerykańskich służb geologicznych nie ma zagrożenia rozległym tsunami na Pacyfiku.

Reporter telewizji NHK zwrócił się do widzów, by ci pamiętając o ostatnim tragicznym w skutkach trzęsieniu ziemi ostrzegli swoich sąsiadów przed ewentualną falą tsunami. – Niech schronią się w wyżej położonych miejscach – apelował.

11 marca 2011 roku w wyniku trzęsienia ziemio sile 9 w skali Richtera i wywołanej nim gigantycznej fali tsunami w elektrowni Fukushima I nastąpiła awaria systemów chłodzenia i doszło do stopienia się prętów paliwowych. Była to największa awaria nuklearna od wybuchu reaktora w elektrowni w Czarnobylu w roku 1986.

Tym razem reaktory elektrowni nie są narażone – twierdzi operator zakładów.

Źródło: gazeta.pl

Podobne:Dodaj komentarz