Odkryto zapisane, kamienne tablice sprzed 30 tysięcy lat Chińscy archeolodzy

Witaj, Gościu! [ Rejestracja | Logowanierss

 

 

Shuidonggou – Odkryto zapisane, kamienne tablice sprzed 30 tysięcy lat

  • Data publikacji: 27 grudnia 2012 16:28
  • Dodane przez: Greg
Shuidonggou – Odkryto zapisane, kamienne tablice sprzed 30 tysięcy lat

Chińscy archeolodzy analizując dokładniej obiekty znalezione w 1980 roku na terenie stanowiska archeologicznego Shuidonggou odkryli wapienną tablicę, która najprawdopodobniej została celowo pokryta znakami przez ludzi żyjących na tym terenie 30 tysięcy lat temu.

Naukowcy podejrzewali, że uda im się takie obiekty znaleźć na podstawie zapisków francuskiego archeologa Henry’ego Breuila, który zajmował się tym terenem w latach 20. XX wieku i zwrócił uwagę na kilka kamieni pokrytych rysami, które mogły zostać naniesione przez człowieka.

Jeden z odkrytych kamieni ma 8 takich linii wyrytych na tyle głęboko, że są one widoczne nawet dziś gołym okiem. Są one umieszczone niemal idealnie prostopadle do długiej osi kamienia, a dwie z nich się przecinają.

Kamień odnaleziono na terenie, gdzie (co ustalono na podstawie innych szczątków) ludzie żyli i pracowali 30 tysięcy lat temu.

Na razie badacze nie są pewni co do funkcji owych linii, lecz są całkowicie pewni, że zostały one naniesione przez ludzi celowo – a nie są skazą lub wynikiem uszkodzenia materiału. Podejrzewają oni, że w ten sposób ówcześni ludzie mogli liczyć lub też odnotowywać jakieś zdarzenia, a bardziej śmiałe teorie mówią nawet o możliwości istnienia złożonego systemu komunikacji – języka

Źródła: sci-news geekweek.pl

Podobne:Dodaj komentarz

  • Możesz wysłać prywatną wiadomość do Użytkownika.