Witaj, Gość! [ Logowanie

 

Samonapełniająca się butelka. W ciągu godziny ma zgromadzić nawet 3 litry wody.

  • Katalogowany: 25 listopada 2012 16:55
Samonapełniająca się butelka. W ciągu godziny ma zgromadzić nawet 3 litry wody.  - Zdjęcie 1Samonapełniająca się butelka. W ciągu godziny ma zgromadzić nawet 3 litry wody.  - Zdjęcie 2

Opis

Samonapełniająca się butelka inspirowana żukiem

Tak samo jak afrykański żuk, butelka wilgoć będzie absorbować z powietrza. W ciągu godziny ma zgromadzić nawet 3 litry wody.

Na gorących pustyniach ekstremalne temperatury sięgają do 50 °C (najwyższa zanotowana temperatura to 57,8 °C), nocą zaś dochodzą do 0 °C, charakterystyczne są dla nich też znaczne amplitudy dobowe temperatury, stały deficyt wilgotności oraz silne nasłonecznienie. Życie w tych warunkach jest bardzo trudne zarówno dla ludzi jak i zwierząt czy roślin. Jednak matka natura nie pozostała obojętna na te trudne warunki i wyposażyła organizmy w specjalne mechanizmy ułatwiające przetrwanie w ciężkich warunkach, np. chrząszcze z rodziny czarnuchowatych żyjące na pustyni Namib potrafią pobierać wodę spływającą z ich własnych ciał.

To właśnie one stały się inspiracją dla Deckard’a Sorensen’a, współzałożyciela NBD Nano, który opracował własny system samoistnego napełniania się butelki. Pierwsze produkty planuje wprowadzić na rynek w 2014 roku.

Każdego ranka nad afrykańską pustynią Namib snuje się mgła. Korzystając z tej okazji, chrząszcz ustawia się do wiatru pod odpowiednim kątem. Na pokrywach skrzydeł ma wzgórki zbudowane z hydrofilowej substancji, która przyciąga drobinki wody. Łączą się one w coraz większe krople. Wtedy pod wpływem grawitacji i dzięki hydrofobowym rowkom między wzgórkami woda spływa wzdłuż pokryw wprost do otworu gębowego owada.

Dokładnie ten sam efekt udało się uzyskać Sorensonowi, który doskonale zdaje sobie sprawę jak poważnym problemem staje się deficyt wody putnej na świecie, szczególnie w Afryce. Jednak jego plany nie ograniczają się do masowej sprzedaży butelek z wodą, a do stworzenia potężnych szklarni, które jednorazowo będą w stanie wyprodukować takie ilości wody, które oprócz zaspokojenia pragnienia użytkowników nawodnią pola uprawne uprawne. Sorenson ma w planach także zmniejszenie całego układu skraplającego parę wodną tak aby można je było podłączyć do pojazdów, budynków, a nawet człowieka.

Wspaniałe pomysły rodzą się dzięki naturalnym inspiracjom!

Źródło: itezone.pl

  

ID oferty: 53950b23df16cee9

Zgłoś problem

Przetwarzam Twoją prośbę, proszę czekać ....

Zostaw odpowiedź