Witaj, Gość! [ Logowanie

 

Rząd podnosi stawki podatku VAT z obecnych 5-8 proc. do 23 proc.!

  • Katalogowany: 24 listopada 2012 16:54
Rząd podnosi stawki podatku VAT z obecnych 5-8 proc. do 23 proc.! - Zdjęcie 1Rząd podnosi stawki podatku VAT z obecnych 5-8 proc. do 23 proc.! - Zdjęcie 2

Opis

Rząd podnosi stawki podatku VAT!

Politycy głosami koalicji rządzącej uchwalili projekt ustawy o podatku od towarów i usług. Zmiany są konsekwencją implementacji prawa Unii Europejskiej. Ustawa jednak podnosi stawki podatku VAT na niektóre produkty i usługi.

Ustawa podnosi stawki podatku VAT z obecnych 5-8 proc. do 23 proc. na niektóre produkty żywnościowe.

Poseł Andrzej Romanek poinformował, że podatek zwiększy się m.in. na usługi pocztowe, wyroby sztuki ludowej a także usługi radiowo telewizyjne.

-Dzisiaj, kiedy sytuacja, jeżeli chodzi o telewizje i radio jest tak skomplikowana i trudna, podwyższanie tej stawki o podatku, jest wysoce nieuzasadnione. Już taka jest maniera rządu przy okazji dobrych nowelizacji, że kuchennymi drzwiami wprowadza się źle rozwiązania, czyli podwyższa się podatki, dlatego Solidarna Polska będzie głosować przeciw tejże nowelizacji – powiedział pos. Andrzej Romanek.

Poseł Maria Zuba z PiS zwróciła się z pytaniem do rządzących, dlaczego nie pozwalają wypracować uproszczonego systemu podatkowego w obszarze VAT. Od lipca w zamrażarce sejmowej znajduje się projektu PiS w tej sprawie.

– Pracujemy nad ustawą pod hasłem upraszczajmy podatki, a tak naprawdę ta ustawa rozszerza je, podwyższa podatek VAT w bardzo czułych miejscach. Podwyżki obejmują obszary, których dotychczas strzegliśmy. Dlatego pytam jeszcze raz: Kiedy rząd umożliwi Wysokiej Izbie możliwość procedowania nad zmianą i uproszczeniem systemu podatkowego VAT ? – pytała pos. Maria Zuba.

Ustawa wprowadza także przepisy utrudniające podatnikom rozliczanie VAT, informuje poseł Przemysław Wipler.
– Projekt ustawy utrudni podatnikom rozliczenie podatku VAT w transakcjach wewnątrz unijnych, ponieważ teraz jest tak, że jest to neutralne. Rząd z jednej strony mówi o wprowadzeniu metody kasowej rozliczania dla małych podatników podatku VAT, z drugiej strony tym podatnikom, którzy mają transakcje międzynarodowe między Polską a krajami Unii Europejskiej utrudni ją. Ich rozliczanie wprowadza przepisy, które w sposób istotny to utrudniają. W innych punktach podnosi faktyczne opodatkowanie części produktów zwłaszcza żywnościowych – powiedział poseł Przemysław Wipler.

Źródło: radiomaryja.pl

ID oferty: 12250b0ed715b6cc

Zgłoś problem

Przetwarzam Twoją prośbę, proszę czekać ....

Zostaw odpowiedź