Witaj, Gość! [ Logowanie

 

Rosja ratuje kraje z Unii Europejskiej

  • Katalogowany: 15 czerwca 2012 13:21

Opis

Rosja jest gotowa udzielić Cyprowi kolejnej pożyczki w wysokości do 5 mld euro – oświadczył w czwartek przedstawiciel rosyjskiego banku centralnego Paweł Miedwiediew. Rosną obawy, że Cypr jako kolejne państwo UE będzie zmuszone zwrócić się o pomoc finansową.

Jeśli Cypr zwróci się do Rosji z taką prośbą, według wszelkiego prawdopodobieństwa zostanie ona spełniona – powiedział Miedwiediew, który jest doradcą szefa rosyjskiego banku centralnego Siergieja Ignatiewa.

Rosyjskie ministerstwo finansów poinformowało, że dotychczas nie otrzymało od Cypru wniosku o udzielenie pożyczki.

W grudniu 2011 roku Cypr zaciągnął u Rosji ponad 2,5 mld euro pożyczki na 4,5 roku. Wyspiarski kraj został do tego zmuszony zbyt wysokimi kosztami finansowania długu na rynku.

Na Cyprze, który przyciąga zagraniczne przedsiębiorstwa 10-procentowym podatkiem CIT, zarejestrowane są wielkie rosyjskie koncerny naftowe, metalurgiczne i inne, które część swych środków zdeponowały w miejscowych bankach. „Dlatego Rosja chce w miarę możliwości uniknąć krachu cypryjskiego systemu bankowego” – podkreśla analityk Andriej Czerniawski.

Tymczasem w strefie euro rośnie presja na Cypr, by zwrócił się o pomoc dla drugiego co do wielkości Cyprus Popular Banku, którego tarapaty są konsekwencją kryzysu zadłużenia w Grecji. Na jego dokapitalizowanie potrzeba równowartości 10 proc. cypryjskiego PKB (ok. 1,8 mld euro). Termin mija 30 czerwca.

Cypryjski minister finansów Wasos Sziarlis w poniedziałek dał do zrozumienia, że Cypr poprosi o międzynarodową pomoc finansową zarówno dla banków, jak i dla państwa jeszcze przed końcem czerwca.

Rząd Cypru ma kłopoty z zapewnieniem sobie finansowania na rynkach, bowiem dwie z trzech głównych światowych agencji obniżyły jego rating do statusu śmieciowego. Kraj utrzymuje płynność właściwie tylko dzięki preferencyjnemu kredytowi od Rosji.

Źródło: stooq.com

ID oferty: 5224fdb1ac88ef03

Zgłoś problem

Przetwarzam Twoją prośbę, proszę czekać ....

Zostaw odpowiedź