Witaj, Gość! [ Logowanie

 

Rolnictwo – zastąpienie ludzi przez roboty!

  • Katalogowany: 20 listopada 2012 19:33
Rolnictwo - zastąpienie ludzi przez roboty! - Zdjęcie 1

Opis

Problem nadchodzącej klęski głodu, która może dotknąć ludzi na całym świecie to rzecz, na której ostatnio coraz częściej skupiają się eksperci. Z wielu analiz wynika, że już w przyszłym roku może ona zagrozić życiu milionów na całym świecie. Część specjalistów uważa teraz, że w tej sytuacji jedyną szansą na przynajmniej częściowe zniwelowanie problemu może być zaangażowanie robotów w uprawę ziemi oraz proces produkcyjny zbóż.

Jak ostatnio informowaliśmy, widmo głodu, które może zajrzeć do domostw ludzi na całym świecie, jest coraz poważniejsze. Zapasy żywności są katastrofalnie niskie. „W tej chwili nie produkujemy tyle, ile konsumujemy. To właśnie dlatego zapasy są na wyczerpaniu” – powiedział Abdolreza Abbassian z ONZ.

Za bardzo złą obecnie sytuację odpowiadają klęski żywiołowe (upały i susze), jakie w ostatnich miesiącach nawiedziły wiele miejsc na całym świecie. Ten dramatyczny stan pogłębia fakt, że w wielu krajach świata zmniejsza się liczba rolników, dla których produkcja zboża jest po prostu nieopłacalna. Wielu z nich ucieka do miast. Taka sytuacja ma obecnie miejsce w Japonii. W tej chwili tylko 40 procent żywności konsumowanej w tym kraju pochodzi z rodzimego rynku. Reszta jest importowana.

Liczba osób, które zaangażowane są w produkcję jedzenia zmniejsza się tez gwałtownie w Europie, obu Amerykach, Azji Wschodniej oraz Rosji – poinformował serwis pravda.ru.

Wielu naukowców przekonuje, że w tej sytuacji jedyną szansą na ograniczenie wymiaru strat jest włączenie do produkcji zbóż robotów. Eksperymenty polegające na głębokim zmechanizowaniu tego procesu zostało już wprowadzone w wielu najnowocześniejszych gospodarstwach, szczególnie w Europie Zachodniej. Dzięki wykorzystaniu komputerów oraz najnowocześniejszych urządzeń, udział człowieka może zostać ograniczony do minimum.

Istniejące już urządzenia wykorzystują nawigację GPS, która współpracuje z pługami oraz urządzeniami do nawadniania pól. Pojawiły się urządzenia, które ściśle kooperują z ciągnikami. Kiedy np. podczas plewienia traktor jedzie zbyt szybko, robot jest w stanie wymusić zmianę na traktorze. Niemiecka firma Fendt wyprodukowała zestawy traktorów, gdzie ten pierwszy jest sterowany przez człowieka, a drugi powtarza dokładnie te same czynności. Dzięki temu rolnik może ograniczyć czas spędzany w polu i poświęcić go na inne obowiązki.

Jak podkreślają fachowcy, jeszcze wiele jest do zrobienia, a „wkraczające” na pola roboty wymagają udoskonaleń, ale wszystko idzie we właściwym kierunku.

Specjaliści uważają, że roboty mogłyby zastąpić człowieka w wielu innych dziedzinach życia.

Dziś już nikt nie ma jednak wątpliwości, że przyszłość należy właśnie do robotów. W Japonii zaczęła się właśnie realizacji pięcioletniego, wartego 8 milionów dolarów projektu, który ma zautomatyzować proces produkcji do tego stopnia, że poziom udziału rodzimej produkcji żywności wzrośnie do 60 procent. W przyszłości to właśnie roboty będą odpowiadać za nawigację urządzeń pracujących w polu, „nauczą się” wykrywać przeszkody, rozróżniać zboże od chwastów i określać swoje położenie z dokładnością do dwóch centymetrów.

Piszcie komentarze co wy sądzicie na ten temat… Co z polskimi rolnikami?

Źródło: niewiarygodne.pl

  

ID oferty: 56250abccaf514fd

Zgłoś problem

Przetwarzam Twoją prośbę, proszę czekać ....

Zostaw odpowiedź