Witaj, Gość! [ Logowanie

 

Premier David Cameron domaga się wyłączenia części unijnych dyrektyw

  • Katalogowany: 7 stycznia 2013 13:00

Opis

Brytyjski premier David Cameron zapowiedział, że zablokuje zmiany traktatowe mające uczynić strefę euro bardziej efektywną, jeśli UE nie zgodzi się na jego żądania dotyczące poluzowania więzów Londynu z Unią.

Wprowadzenie wspólnego, centralnego nadzoru nad bankami i deficytami budżetowymi poszczególnych państw – mające na celu usprawnienie zarządzania gospodarczego – wymaga poparcia wszystkich członków UE, ponieważ wiąże się ze zmianami traktatowymi. Cameron daje do zrozumienia, że zawetuje zmiany, jeśli UE nie przystanie na brytyjski opt-out (wyłączenie) z niektórych unijnych praw, bądź sfer działalności.

Pytany, z czego chciałby wyłączyć Wielką Brytanię, Cameron ograniczył się do stwierdzenia, że „jest wiele dziedzin, z którymi poradzilibyśmy sobie sami, działając na własną rękę”. Wskazał m. in. na unijną dyrektywę o czasie pracy.

Pytany o kwestie związane z imigracją do Wielkiej Brytanii premier powiedział, że chciałby utrudnić obywatelom UE pracującym w Wielkiej Brytanii występowanie o zasiłki i zapomogi. Dodał też, że unijne przepisy dopuszczają w sytuacjach nadzwyczajnych ograniczenie prawa do swobodnego przemieszczania się ludzi. – Czy powinniśmy przyjrzeć się baczniej takim kwestiom jak to, czy przyjazd do Wielkiej Brytanii i podjęcie tu pracy oraz występowanie o świadczenia społeczne powinno być trudniejsze? Szczerze mówiąc, tak – powiedział Cameron.

Jeszcze w tym miesiącu Cameron ma wygłosić programowe przemówienie, w którym ma podać szczegóły dotyczące tego, jak wyobraża sobie przyszły model stosunków Londynu z UE. Wcześniej premier sugerował, że taki model byłby poddany pod referendum podczas następnej kadencji parlamentu.

Na obecnym etapie nie ma jasności, czy unia bankowa i fiskalna wymagać będą zmian w traktatach unijnych i co by się stało, gdyby Londyn je zawetował: czy oznaczałoby to, że nie mogą wejść w życie, czy też, że mogłyby zostać wprowadzone w drodze międzyrządowych porozumień. Nie wiadomo też, według jakiej procedury nastąpiłaby negocjacja brytyjskich opt-outów i czy wymagałaby zmiany w traktacie brytyjsko-unijnym.

Źródło: niezalezna.pl

ID oferty: 76650eab8c5ec659

Zgłoś problem

Przetwarzam Twoją prośbę, proszę czekać ....

Zostaw odpowiedź