Witaj, Gość! [ Logowanie

 

Polska chce odebrać Kościołowi setki hektarów ziemi

  • Katalogowany: 20 grudnia 2012 11:41

Opis

Na taki pomysł wpadł minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. Z informacji jednej z gazet wynika, że minister Boni dopatrzył się błędów w decyzjach urzędników, którzy przed laty przyznali Kościołowi setki hektarów ziem dla parafii.

Minister administracji i cyfryzacji chce unieważnić decyzje o przyznaniu gruntów Kościołowi, a jeśli się to nie uda, to chce chociaż odszkodowania.

Sprawa dotyczy sytuacji z lat 1999-2004, gdy parafie diecezji legnickiej występowały o nieodpłatne przekazanie gruntów rolnych. Zezwalała na to ustawa o stosunku państwa do Kościoła katolickiego, która stanowiła, że parafie, które po II wojnie światowej podjęły swoją działalność na ziemiach północnych i zachodnich, mogą się starać o przyznanie im gruntów, którymi dysponował Skarb Państwa.

Zgodnie z treścią ustawy jedna parafia mogła liczyć na otrzymanie maksymalnie 15 hektarów ziemi, jednak w wielu przypadkach parafiom przyznano grunty o większej powierzchni.

Przypomnijmy, że to nie jedyny pomysł ministra Michała Boniego uderzający w Kościół katolicki. Minister administracji i cyfryzacji chciał także cenzurować niedzielne kazania. W tym celu zapowiedział powołanie – rządowej rady monitorującą przejaw mowy nienawiści, ksenofobii oraz agresji i dyskryminacji w życiu publicznym.

Minister Michał Boni w gabinecie Donalda Tuska pełni rolę Janusza Palikota w sejmie tzn. każdy możliwy atak na Kościół jest przez niego wykorzystywany -akcentuje poseł Andrzej Jaworski. Jednocześnie dodaje, że wszelkie zadośćuczynienia Kościołowi są jak najbardziej uzasadnione:
-To Kościół katolicki stracił największy majątek, który został odebrany przez władze prosowieckie. Nawet, jeśli dochodziło do mniejszych nieprawidłowości, choć i tak kościół otrzymał dużo mniej zwrotu, niż powinien, jest to łatwo wykazać. Cel pana ministra Boniego jest taki, by przy przed świętami Bożego Narodzenia po raz kolejny pogrozić Episkopatowi, pogrozić katolikom – mówi poseł Andrzej Jaworski.

Nie da się ukryć, że rząd Donalda Tuska prowadzi walkę z Kościołem – dodaje poseł Andrzej Jaworski:
– Dla mnie to nic innego, jak dyskryminacja Kościoła i dyskryminacja katolików. Zaczynając od telewizji Trwam, poprzez religię w szkołach, a kończąc właśnie na pomysłach komisji ds. kontrolowanie tego, co kapłani mówią, czy próba odbierania majątku, który tak naprawdę jest majątkiem wszystkich katolików, a który został zabrany przez władze prosowieckie – dodał poseł Andrzej Jaworski z Prawa i Sprawiedliwości.

Źródło: radiomaryja.pl

ID oferty: 56650d2eb3571144

Zgłoś problem

Przetwarzam Twoją prośbę, proszę czekać ....

Zostaw odpowiedź