Witaj, Gość! [ Logowanie

 

Piorun uderzył w Watykan – W dniu, gdy Papież Benedykt XVI ogłosił decyzję o abdykacj

  • Katalogowany: 12 lutego 2013 23:49
Piorun uderzył w Watykan - W dniu, gdy Papież Benedykt XVI ogłosił decyzję o abdykacj - Zdjęcie 1Piorun uderzył w Watykan - W dniu, gdy Papież Benedykt XVI ogłosił decyzję o abdykacj - Zdjęcie 2

Opis

Cały świat obiegły już zdjęcia błyskawicy uderzającej w kopułę bazyliki św. Piotra w Rzymie. W dniu, gdy Benedykt XVI ogłosił decyzję o abdykacji nad Watykanem przeszła gwałtowna burza z piorunami.

Fotografie niezwykłego widowiska na niebie nad Watykanem ilustrują wiadomości o abdykacji papieża we włoskiej agencji Ansa, w gazetach i na portalach informacyjnych.

W niedzielę, kiedy Benedykt XVI podjął decyzję o rezygnacji, nad Stolicą Apostolską przeszła burza. Jeden z piorunów uderzył w kopułę Bazyliki św. Piotra.
Galerie

Z powodu podeszłego wieku moje siły nie są już wystarczające, aby w sposób należyty sprawować posługę Piotrową. Tak decyzję o rezygnacji z urzędu tłumaczył Benedykt XVI w czasie konsystorza zwyczajnego w Watykanie. Papież oświadczył, że dla sprawowania powierzonej mu funkcji potrzebna jest zarówna siła psychiczna, jak i fizyczna, z którą Benedykt XVI ma problemy. W związku z tym papież uznał swojego niezdolność do wykonywania powierzonej mu posługi.

Benedykt XVI dodał, że „(…) rezygnuję z posługi Biskupa Rzymu, Następcy Piotra, powierzonej mi przez Kardynałów 19 kwietnia 2005 roku, tak, że od 28 lutego 2013 roku, od godziny 20.00, rzymska stolica, Stolica św. Piotra, będzie zwolniona.” Efektem takiej decyzji będzie ponowne zwołanie Konklawe dla wybrania nowego następcy św. Piotra.

Papież Benedykt XVI jednocześnie podziękował za wsparcie okazane mu podczas sprawowania pontyfikatu i poprosił o wybaczenie wszelkich potknięć i „niedoskonałości”.

Kto zastąpi Benedykta XVI?

Kilka godzin po zapowiedzi abdykacji Benedykta XVI włoskie media publikują pierwsze listy tzw. papabili, to jest kardynałów, którzy mają szanse na najbliższym konklawe. Do udziału w konklawe uprawnionych jest 118 kardynałów, którzy nie ukończyli jeszcze osiemdziesiątego roku życia. Na to, by zostać papieżem, mają szanse także starsi purpuraci, ale wątpliwe, by zdecydowano się na wybór kardynała w podeszłym wieku.

Jednym z tzw. papabili jest arcybiskup Wiednia, 67-letni Christoph Schoenborn. Jest on uczniem Josepha Ratzingera, mógłby więc zagwarantować kontynuację kończącego się gwałtownie i niespodziewanie niemieckiego pontyfikatu. Na liście są także Filipińczyk Luis Antonio Tagale, Amerykanin Timothy Dolan, Brazylijczyk niemieckiego pochodzenia Odilo Pedro Scherer i Kanadyjczyk Marc Ouillet. Spośród Włochów wymienia się przewodniczącego rady kultury Gianfranco Ravasiego, który w przyszłym tygodniu prowadzić będzie rekolekcje wielkopostne dla papieża, oraz arcybiskupa Mediolanu Angelo Scolę.

Konklawe odbędzie się w drugiej połowie marca – tak, by na Wielkanoc Kościół miał już nowego papieża.

Zdjęcia błyskawicy tuż nad kopułą bazyliki świętego Piotra opublikowały niemal wszystkie włoskie media. Gwałtowna burza z silnymi piorunami i błyskawicami przeszła nad Rzymem w dniu, gdy Benedykt XVI ogłosił decyzję o swej abdykacji.

ID oferty: 136511ac50f40df0

Zgłoś problem

Przetwarzam Twoją prośbę, proszę czekać ....

Zostaw odpowiedź