Witaj, Gość! [ Logowanie

 

Pelerynka niewidka

  • Katalogowany: 20 listopada 2012 13:58
Pelerynka niewidka - Zdjęcie 1

Opis

Pelerynka niewidzialności

Badacze z Uniwersytetu Duke’a już ponad 6 lat temu stworzyli pierwszą wersję swojej peleryny niewidki potrafiącej skrywać przed wzrokiem dowolny obiekt. Teraz powstała nowa wersja tego urządzenia, która umożliwia jeszcze doskonalsze ukrycie.

Urządzenie zostało wykonane z metamateriału – stworzonego ludzką ręką materiału o właściwościach niespotykanych w naturze. W tym przypadku udało im się stworzyć materiał, który powoduje, że fale elektromagnetyczne opływają ukrywany obiekt i pojawiają się z drugiej jego strony – tak jakby niczego na swej drodze nie napotkały.

Problemem były pojawiające się gdzieniegdzie na powierzchni materiału odbicia – podobne do pojawiających się na przezroczystym szkle odbić światła.

Wynikało to z właściwości materiału – posiadał on umieszczone równolegle paski włókna węglowego na miedzi. Tym razem dodano także paski wykonane z miedzi co pomogło pozbyć się niemal całkowicie odbić pojawiających się w okolicy rogów i brzegów materiału.

Nowy materiał rozbija światło na dwie fale, które opływają ukrywany obiekt i łączą się po drugiej stronie z minimalną stratą – którą zawdzięczamy odbiciu.
Naukowcy sądzą, że wynalazek ten znajdzie swoje zastosowanie w komunikacji – umożliwi przyspieszenie światłowodów, a prowadzone są już badania nad trójwymiarową wersją materiału.

Źródło: geekweek.pl

ID oferty: 37550ab7e411b2b0

Zgłoś problem

Przetwarzam Twoją prośbę, proszę czekać ....

Zostaw odpowiedź