Witaj, Gość! [ Logowanie

 

„Okupuj Monsanto” – akcje protestacyjne przeciwko korporacji Monsanto

  • Katalogowany: 18 września 2012 15:02

Opis

17 września 2012r. na całym świecie odbyły się akcje protestacyjne przeciwko korporacji Monsanto, pod hasłem: „Okupuj Monsanto”.

Koncern ten stosuje działania zmierzające do przejęcia kontroli nad strategicznymi uprawami rolniczymi na całym świecie. Jest powiązany z wieloma firmami-córkami i opanował już ok. 80% światowego rynku. W Polsce wykupił ponad 80% centrali nasiennych oraz wiele paszarni, za pośrednictwem Cargill – jednej z firm-córek Monsanto. Do pasz stosowanych w Polsce wykorzystuje się modyfikowaną śrute sojową, która od wielu lat sprowadzana jest do naszego kraju. Oznacza to, że prawie wszystkie wyroby mięsne oraz nabiał skażone są chemicznie oraz genetycznie.
W walce z Mosanto nie chodzi tylko o to, że spożywanie żywności modyfikowanej genetycznie może być szkodliwe. Koncern dąży do tego, by opatentować praktycznie wszystkie nasiona i rośliny, za które rolnicy będą musieli płacić chcąc je hodować.
Opłaty patentowe funkcjonują już w Ameryce Północnej i Południowej, w znacznej części Azji i Australi.

W serwisie icppc.pl czytamy:

„Kraje Ameryki Południowej, w szczególności zaś Argentyna, ponoszą potworne koszty działań koncernu związanych z produkcją genetycznie zmodyfikowanej soi typu RR. Sofia Gatica – matka z Argentyny, której córka zmarła z powodu upraw GMO – podczas niedawnej wizyty w Polsce opowiadała o rozmiarze nieszczęść wywołanych przez Monsanto, które dotknęły jej kraj – 80% mieszkańców jej miasta choruje na białaczkę i inne nowotwory, wiekszość dzieci rodzi się martwych lub z deformacjami.

W Indiach po wprowadzeniu przez koncern do uprawy genetycznie zmodyfikowanej bawełny, ponad 120 tysięcy rolników popełniło samobójstwo, gdyż nie byli w stanie pokryć narastających kosztów uprawy (opłaty patentowe, rosnące zużycie agrochemii).”

Wiedza społeczeństwa na temat roślin modyfikowanych genetycznie oraz wszelki działań Monsanto jest dość skromna. Rolnicy nie są w stanie sami obronić się przed GMO, gdyż dochodzi do krzyżowania się roślin hodowanych tradycyjnie z roślinami GM, których pyłki przenoszone są przez wiatr, owady i ludzi na ich uprawy.

Prezes Związku Zawodowego Rolników Ekologicznych im. św. Franciszka z Asyżu – Danuta Pilarska – jedna z uczestniczek protestu „Okupuj Monsanto” stwierdziła, że korporacje decydują o całym polskim rolnictwie.

– Chcemy żyć bez manipulacji genetycznej, bez roślin genetycznie modyfikowanych, chcemy żyć z paszą, która będzie wyborem dla polskich rolników; chcemy tą paszę produkować od rolników polskich a nie od komponentów brazylijskich i argentyńskich. Sejm, Senat i prezydent zdecydowali, że 4 mln euro poszło na te komponenty zagraniczne, przecież można je było dać polskim rolnikom. Ta pasza byłaby z tych wszystkich zbóż wartościowych.– powiedziała Danuta Pilarska.

Cała wypowiedź Danuty Pilarskiej.

Słuchaj

Najważniejsze zagrożenia jakie niesie ze sobą GMO, przestawione na stronie: icppc.pl

1. Modyfikacje genetyczne nie przyczyniły się do zmniejszenia ilości stosowanych herbicydów. Kolejny siew roślin GM odpornych na herbicydy wymaga jeszcze silniejszych oprysków, żeby były one skuteczne. Np. opierając się na danych US Departamentu Rolnictwa, Dr. Charles Benbrook z Northwest Science and Environment Policy Centre Idaho stwierdził, że zużycie pestycydów i herbicydów na 222 mln ha uprawy GM-soi, GM- kukurydzy i GM-bawełny w USA od roku 1996 było większe w porównaniu z uprawami tradycyjnymi o 22,7 tys. ton. [Źródło: http://www.organicconsumers.org/clothes/failing021204.cfm]

2. Stwierdzono, że dochodzi na dużą skalę do krzyżowania między roślinami GM a konwencjonalnymi. Pyłki roślin GM są przenoszone przez wiatr, owady, ludzi na sąsiednie uprawy i nie sposób temu zapobiec. Central Science Laboratory stwierdza: pyłki rzepaku mogą być roznoszone przez pszczoły na odległość 26km. University of Reading, Anglia, stwierdza: rzepak oleisty GM krzyżuje się w drodze zapylenia z dziko rosnącymi gatunkami kapustowatych brassicaceae (kalarepa, rzepa, buraki pastewne, rzodkiew) tworząc superchwasty. Pola rolników tradycyjnych i ekologicznych sąsiadujące z uprawami GM mogą doświadczyć skażenia i rolnicy nie będą mogli sprzedawać swoich produktów jako wolnych od GM. [Źródło: http://www.organicconsumers.org/ge/hazards101503.cfm]

3. Dowody zebrane w ostatnich latach wykazują niezbicie, że wysokość plonów bynajmniej nie wzrosła. Z relacji rolników z Północnej Ameryki wynika, że plony są znacznie niższe niż oczekiwano, co potwierdzają niezależne badania naukowe. Np. wydajność GM-soi RR spada 5-10%. [Źródło: http://archivo.greenpeace.org/toursoja/informes/Multinacionales/monsanto_eng.pdf]

4. Rolnicy, którzy kupują ziarno GM uzależniają się od chemicznych korporacji, ziarna są patentowane i trzeba je kupować co roku. Zysk wynikający z upraw GMO trafia w dużej części do producentów nasion objętych patentem. No Percy Schmeise, kanadyjski rolnik, którego rzepakowe pola zostały zapylone z siasiednich pol rzepakiem GM został zrujnowany przez Monsanto, biotechnologicznego giganta, który oskarżył go o przywłaszczenie “intlektualnej własnoći” [Źródło: http://www.organicconsumer.org/ge/supreme_court_schmeiser.cfm]

5. GMO zamiast przyczyniać się do rozwiązania problemu głodu, dodatkowo powodują jego pogłębienie. Wprowadzenie technologii GM zaburza równowagę przyrody w istniejących ekosystemach i w dalszej kolejności powoduje najgorsze skutki jak: wyjałowienia gleby, niskie plony i stałe zagrożenie chorobami. Np. o ekologicznej i ludzkiej katastrofie w Argentynie, jednym z głównym producentów GM-soi na świecie, doniosło w kwietniu 2004 czasopismo naukowe “New Scientist”. Utrata skuteczności pestycydów i herbicydów zmusza tam rolników do stosowania ich mieszanek o zwielokrotnionej toksyczności, wynikiem jest rosnąca zapadalność na alergie i choroby dróg oddechowych wśród ludności wiejskiej i pracowników rolnych, obserwuje się coraz liczniejsze defekty płodu u ptaków i postępującą erozję gleby. [Źródło: http://www.greenpeace.org/deutschland/?page=/deutschland/news/gentechnik/argentiniens-bittere-gen-ernte] Rzeczywisty problem nie tkwi w braku żywności (jest nadprodukcja i żywność się niszczy) lecz w niewłaściwej jej dystrybucji.

6. W rejonach turystycznych gdzie będzie się uprawiało rośliny GM nastąpi spadek cen gruntów oraz spadek dochodów instytucji turystycznych i zdrowotnych. Samorządy lokalne będą zmuszone poświęcić większe środki na monitoring i zabezpieczenie żywności oraz sprawdzanie jej pod kątem niedozwolonej zawartości GM.

7. KONSUMENCI/ZDROWIE: Nigdy wcześniej takie składniki (GMO) nie były częścią naszej diety. Nie zbadano, że są one bezpieczne. Np. amerykański Urząd ds. Rolnictwa USDA wydał w roku ubiegłym 180 mln$ na badania w dziedzinie biotechnologii, z czego mniej niż 2%! – na badania ryzyka. Konsumenci (70-80%) z całej Europy reagują silnym sprzeciwem wobec GMO. [Źródło: http://www.organicconsumers.org/ge/doubt060804.cfm]

8. U szczurów karmionych kukurydzą zmodyfikowaną stwierdzono poważne anomalia zdrowotne – podwyższenie liczby białych krwinek, wzrost poziomu cukru we krwi, zaburzenia pracy nerek. [Źródło: http://www.organicconsumers.org/ge/doubt060804.cfm]

9. Narodowe Centrum Rejestracji Raka w Malawi (Afryka) ostrzega, że spożywanie GMO może przyczynić się do rozwoju chorób rakowych. Od 2001 rząd Malawi przyjmuje darowizny w postaci GM-kukurydzy. Raport z 2004 mówi o gwałtownym wzroście zachorowań na raka. Eksperci łącza te dwa fakty.

 

  

ID oferty: 52150586dd96cea8

Zgłoś problem

Przetwarzam Twoją prośbę, proszę czekać ....

Jedna odpowiedź do “„Okupuj Monsanto” – akcje protestacyjne przeciwko korporacji Monsanto”

  1. dumna Polka na 14 listopada 2012 @ 19:41

    nie chce się żyć na takim świecie…toż to jest piekło!

Zostaw odpowiedź