Od 1 stycznia sprzedawcy nie będą musieli umieszczać cen na każdym towarze

Witaj, Gościu! [ Rejestracja | Logowanierss

 

 

Od 1 stycznia sprzedawcy nie będą musieli umieszczać cen na każdym towarze.

  • Data publikacji: 31 grudnia 2012 12:33
  • Dodane przez: Greg
Od 1 stycznia sprzedawcy nie będą musieli umieszczać cen na każdym towarze.

Koniec z metkami cenowymi na każdym towarze

Od 1 stycznia sprzedawcy nie będą musieli umieszczać cen na każdym towarze. Co to oznacza dla klientów?

Do tej pory z obowiązku umieszczania cen na każdym towarze były zwolnione jedynie te sklepy, które posiadały tak zwane „weryfikatory cen”, na przykład czytniki kodów kreskowych, które wyświetlały cenę towaru. Od 1 stycznia ta regulacja ma objąć wszystkich sklepikarzy.

Rzeczniczka Ministerstwa Finansów Wiesława Dróżdż wyjaśnia, że obowiązek podawania ceny był dla właścicieli sklepów sporym utrudnieniem. Pomimo zmiany przepisów sprzedawcy nadal będą mieli obowiązek dokładnego informowania klientów o cenie produktu tak, aby nikt nie miał wątpliwości, ile płaci za zakupy.

Wiesław Nalepa, wiceprezes Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej, przyznaje, że na tym ułatwieniu najbardziej skorzystają duże sieci handlowe. Np. organizując promocje, musiały one często kilkakrotnie naklejać ceny na każdy towar, który kosztował powyżej 5 zł, a za brak metki groziła im kara finansowa.

O ile raczej nie ma wątpliwości, że takie rozwiązanie będzie korzystne dla sprzedających, to klienci mogą być z niego mniej zadowoleni. Zabezpieczeniem przed chaosem w sklepach ma być obowiązek takiego wyeksponowania ceny, by nie było wątpliwości, co ile kosztuje.

Organizacje konsumenckie przypominają, że jeśli towar na półce ma niższą cenę niż ta, która wyświetla się przy kasie, klient ma prawo do zakupu po cenie niższej.

Źródło: wyborcza.biz

Podobne:Dodaj komentarz