Witaj, Gość! [ Logowanie

 

Obowiązujący obecnie pakiet klimatyczno-energetyczny, będzie kosztował Polaków kilkanaście mld euro strat.

  • Katalogowany: 18 grudnia 2012 15:54

Opis

Krajom członkowskim starej piętnastki Unii Europejski nie chodzi o klimat tylko o uzależnienie Polski od nowych technologii dostępnych we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii – mówi portalowi niezalezna.pl były minister środowiska, poseł PiS Jan Szyszko.

Polityk opozycji komentuje przedstawioną w Brukseli przez polskiego ministra ds. środowiska Marcina Korolca analizę, z której wynika iż Polska może stracić ok. 1 mld euro przychodów budżetowych w latach 2013-20 w związku z unijnym planem zawieszenia aukcji 900 mln pozwoleń na emisję CO2 od 2013 r.

– To co proponuje w tej chwili Komisja Europejska (KE) przyniesie dalsze straty dla Polski, które pan minister słusznie wyliczył na poziomie 1 mld euro – mówi niezalezna.pl minister środowiska Jan Szyszko. – Jednak dodam, że obowiązujący obecnie pakiet klimatyczno-energetyczny, będzie kosztował Polaków kilkanaście mld euro strat. To mniej więcej równoważy połowę tego, co Polska zyskała w ramach całego wejścia w struktur Unii Europejskiej – podkreśla poseł PiS.

W opinii byłego ministra środowisk, obecne stanowisko UE jest „typowym chwytem negocjacyjnym”: – Komisja Europejska chce jeszcze bardziej zaostrzyć rygory, dać jeszcze mniej po to, żeby wywołać większe protesty krajów członkowskich, w tym Polski. Później, po tym większym krzyku, KE zmodyfikuje swoje stanowisko, uda, że daje nieco więcej. Ale tak naprawdę, to będzie mniej, niż chciała początkowo Polska. Mimo tego, wynik negocjacji zostanie okrzyknięty jako wielki sukces negocjacyjny, również sukces polskiego rządu.

– W interesie państw starej piętnastki jest to, aby cena jednej tony emisji była jak najwyższa – zauważa Szyszko. – Bowiem to będzie zmuszało pozostałe państwa mniej rozwinięte pod tym względem, do zakupu nowych technologii od tych bardziej rozwiniętych. Jest to próba uzależniania państw takich jak Polska od nowych technologii, dostępnych we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii. Oni nie posiadają własnych zasobów energetycznych, natomiast posiadają technologii. Dlatego nie chodzi im o żadną walkę z klimatem. Tu chodzi tylko i wyłącznie o uzależnianie między innymi Polski, która posiada duże zasoby energetyczne, od nowych technologii – wyjaśnia poseł PiS Jan Szyszko.

Żródło: niezalezna.pl

ID oferty: 74050d0839024460

Zgłoś problem

Przetwarzam Twoją prośbę, proszę czekać ....

Zostaw odpowiedź