Witaj, Gość! [ Logowanie

 

Nic, tylko się cieszyć.

  • Katalogowany: 15 czerwca 2012 16:29

Opis

Sprzedaż leków i innych produktów farmaceutycznych w aptekach spadła w styczniu 2012 roku o ok. 24 proc. w ujęciu rok do roku – wynika z danych pochodzących z panelu aptek współpracujących z IMS Health, niezależnej firmy badającej rynek farmaceutyczny.

Po czterech tygodniach stycznia wartość ta (mierzona w PLN na poziomie cen detalicznych brutto) wynosiła 1,4 mld zł.

– Od początku stycznia obserwujemy wyraźnie niższe sprzedaże w aptekach. W pierwszym tygodniu tego roku pacjenci wydali w aptekach aż o 35 proc. mniej niż rok wcześniej. W kolejnych tygodniach spadki były trochę mniejsze, odpowiednio 25, 20 i 17 proc. W ujęciu ilościowym rynek apteczny spadł o 22 proc. – powiedział cytowany w komunikacie Marcin Gawroński, ekspert IMS Health.

Na taki obraz rynku aptecznego w styczniu wpłynęło wiele czynników. Głównym było wprowadzenie nowej listy leków refundowanych od stycznia 2012 roku, które wyraźnie zmieniło typowe zachowania pacjentów na przełomie roku i spowodowało wzmożone zakupy leków w grudniu. Wtedy to klienci aptek, obawiając się wzrostu cen leków i usunięcia niektórych z nich z list refundacyjnych, kupowali leki na zapas, co spowodowało w całym miesiącu kilkunastoprocentowy wzrost wartości sprzedaży w ujęciu rok do roku.

– Na słabe wyniki sprzedaży aptek w styczniu wpływ miały także opóźnienia w podpisywaniu umów z NFZ, protest lekarzy oraz bardzo niskie temperatury w ostatniej dekadzie miesiąca – powiedział Gawroński.

W grupie leków dostępnych bez recepty (OTC) spadek sprzedaży w ujęciu rok do roku wyniósł w styczniu 16 proc. ilościowo, a w ujęciu wartościowym 7 proc. Najbardziej, spadła sprzedaż witamin, minerałów i preparatów stosowanych w kaszlu, grypie i innych chorobach układu oddechowego.

A może ludzie po prostu zaczęli myśleć?

Źródło: wyborcza.biz

  

ID oferty: 9464fdb467ca6431

Zgłoś problem

Przetwarzam Twoją prośbę, proszę czekać ....

Jedna odpowiedź do “Nic, tylko się cieszyć.”

  1. kowalczyk na 17 lipca 2014 @ 08:49

    ludzie przestali kupowac bo nie maja pieniedzy wola cos zjesc

Zostaw odpowiedź