Witaj, Gość! [ Logowanie

 

Network Brain Machine Interface materializuje siłę myśli

  • Katalogowany: 17 listopada 2012 11:15
Network Brain Machine Interface materializuje siłę myśli - Zdjęcie 1

Opis

Jeśli wciąż jeszcze ktoś jest przekonany, że przemieszczać przedmioty siłą myśli mogą tylko bohaterowie filmów fantastycznych, to pora wyprowadzić go z błędu. Całkiem niedawno w japońskim mieście Kioto naukowcy z kompanii ATR wynaleźli aparat pozwalający myślą przesuwać przedmioty na odległość. ATR chce do 2020 roku rozpocząć przemysłową produkcję tego urządzenia.

Aparat nazywa się Network Brain Machine Interface. To swego rodzaju nakrycie głowy, z którego wychodzą przewody sensoryczne. Reagują one na najmniejsze wahania w układzie krwionośnym oraz impulsy mózgu.

Yukiyasu Kamitani z ATR Computational Neuroscience Laboratories jest przekonany, że dane opracowanie ułatwi życie wielu samotnym starym ludziom, a także osobom niepełnosprawnym:

Liczymy na to, że Network Brain Machine Interface stanie się prawdziwą rewolucją wśród urządzeń stworzonych dla jakościowego ulepszenia życia ludzi, którzy z różnych powodów nie mogą się poruszać. Mamy nadzieję, że nasze urządzenie będzie mogło być wykorzystane zarówno w instytucjach rehabilitacyjnych, jak i w warunkach domowych.

Jak pokazały eksperymenty, wystarczy, aby człowiek tylko pomyślał o ruchu, który wykonuje prawą lub lewą ręką, aby zamienić myśl w rzeczywiste działanie. Uczestnicy eksperymentu mogli przy pomocy wyobraźni włączać i wyłączać telewizor i światło w pokoju, a także kierować w odpowiednim kierunku wózek inwalidzki.

Mechanizm działania Network Brain Machine jest prosty i skomplikowany jednocześnie. Informacja o impulsach, postępujących do mózgu, jest odbierana przez urządzenie umieszczone w kasku. Następnie kierowana jest do bazy danych, gdzie jest analizowana. Stąd postępuje polecenie dla określonego przedmiotu w pokoju, także wyposażonego w urządzenie odczytujące dane. Problem w tym, że system trzeba adaptować dla każdego pacjenta indywidualnie, aby zmniejszyć do minimum odsetek nieprawidłowo zrozumianych poleceń. Yukiyasu Kamitani zauważa: Właśnie nad tym pracujemy. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie uda nam się zlikwidować wszystkie istniejące problemy i maksymalnie ulepszyć system.
W tej chwili przemiana myśli w działanie trwa średnio od 6 do 12 sekund. Jednakże naukowcy liczą na to, że za trzy lata uda im się skrócić ten czas do jednej sekundy. Dokładność wypełnienia polecenia w danej chwili wynosi 70-80 %. Można powiedzieć, że już niewiele czasu zostało do chwili, kiedy fantastyka stanie się codziennością.

Źródło: polish.ruvr.ru 


 


 


ID oferty: 29550a761631ded8

Zgłoś problem

Przetwarzam Twoją prośbę, proszę czekać ....

Zostaw odpowiedź