Witaj, Gość! [ Logowanie

 

Naukowcy próbują określić, jak będzie wyglądał świat za dwie dekady.

  • Katalogowany: 3 stycznia 2013 16:27

Opis

Co cztery lub pięć lat, amerykańska Narodowa Rada Wywiadu (National Intelligence Council; NIC) stara się odsłonić nieco zamgloną przyszłość, publikując raport „Global Trends”. Naukowcy próbują określić, jak będzie wyglądał świat za dwie dekady.

W „Global Trends 2030” jest to, czego można się spodziewać: coraz więcej danych w chmurze, starzejące się społeczeństwo, drony, drony i jeszcze więcej dronów. Ale na tym się na szczęście nie kończy.

W ostatnich latach byliśmy świadkami protez, podłączonych do ludzkiego systemu nerwowego i – zdaniem NIC – związki miedzy ludźmi a maszynami mają się jeszcze zacieśnić. „Przyszłe implanty siatkówki oka mogą umożliwić widzenie w nocy, a neuro-udoskonalenia mogłyby zapewnić znacznie lepszą pamięć i szybkość myślenia. Interfejsy komunikacji między mózgiem a maszyną mogłyby zapewnić nadludzkie zdolności, poprawiać siłę oraz szybkość, jak również umożliwić wcześniej niedostępne funkcje” – jak czytamy z raporcie.

A jeśli maszyny nie uda się umieścić w ludzkim ciele, zawsze pozostaje odwrotny proces – człowiek w maszynie. „Systemy rozszerzonej rzeczywistości mogą dać odczucia sytuacji z prawdziwego świata. W połączeniu z zaawansowaną robotyką, awatary będą mogły służyć pomocą, dzięki czujnikom umożliwiającym odczuwanie dotyku, zapachu, jak również informacji słuchowych i wizualnych” – przewidują autorzy „Global Trends 2030”.

Za to jeśli chodzi o przyszłość druku 3D, analitycy z NIC są nieco bardziej powściągliwi. Z jednej strony twierdzą, że wszelkie tego typu zmiany będą zachodzić „relatywnie powoli”. Z drugiej, porównują zaczynającą się erę cyfrowej produkcji do „pierwszych dni komputerów osobistych i Internetu”. Przy czym naukowcy kreślą już nieśmiało wizję biodruku: „Wprawdzie drukowanie arterii oraz prostych organów może być możliwe do 2030 r., biodrukowanie złożonych organów będzie wymagać znaczących przełomów technologicznych”.

Jednak postęp techniczny niekoniecznie musi mieć pozytywny wpływ na ludzkość. „Postępy w syntetycznej biologii mogą stać się mieczem obosiecznym i źródłem zabójczej broni typu zrób to sam, dostępnej biologom lub biohakerom”. Natomiast biologia miałaby przypominać coraz bardziej społeczność zwolenników programów open-source z „otwartym dostępem do repozytorium znormalizowanych i wymiennych bloków budulcowych albo biologicznych części w formie „biocegieł”, których będą mogli użyć badacze. Biorąc pod uwagę, że technologia staje się coraz bardziej dostępna globalnie, a w rezultacie coraz trudniej jest ją śledzić, regulować lub osłabiać bioterror, o ile nie „biobłędy”.

Teraz pozostaje tylko sprawdzić, ile z tego okaże się prawdą. 17 lat – czas start.

http://youtu.be/gTmr7DC1bic

Źródła: youtube.com pej.cz

ID oferty: 36750e5a19517d1c

Zgłoś problem

Przetwarzam Twoją prośbę, proszę czekać ....

Zostaw odpowiedź