Witaj, Gość! [ Logowanie

 

Naukowcy potrafią manipulować snami.

  • Katalogowany: 7 września 2012 00:07

Opis

Przełomowe dokonanie naukowców

Badaczom z Massachusetts Institute of Technology udało się wpłynąć na to, co zwierzęta śniły, dzięki odtwarzaniu im nagrań z dźwiękami związanymi z wydarzeniami poprzedniego dnia. Na taśmie zarejestrowano odgłosy, które gryzonie słyszały, biegając po labiryncie. Jeden dźwięk informował je, że na końcu drogi czeka na nie przekąska, drugi oznaczał, że znajdą smakołyk, gdy nie wejdą do labiryntu, lecz skręcą w prawo.

Naukowcy dowiedli, że mózg powtarzający w nocy informacje, które otrzymał w ciągu dnia, można zmusić do wykonywania „powtórek” przez zewnętrzne bodźce. Rejestrowali aktywność mózgów gryzoni podczas joggingu po labiryncie oraz później, gdy już spały.

Hipokamp, czyli struktura nerwowa odpowiedzialna głównie za pamięć, podczas snu wykazywała taką samą aktywność, jak w czasie przeprowadzanego w dzień eksperymentu. Oznacza to, że we śnie szczury nadal przemierzały korytarze labiryntu w poszukiwaniu jedzenia – wyjaśnił Matt Wilson, neurolog z Instytutu Uczenia się i Pamięci.

Gdy naukowcy odtworzyli dźwięki z treningu, zwierzaki zaczęły śnić o konkretnych miejscach labiryntu, w których słyszały sygnały.

Ta „inżynieria snu” otwiera drogę do bardziej inwazyjnej kontroli procesów pamięciowych podczas snu – wyjaśnił Wilson w rozmowie z portalem io9.com.

Naukowcy mają nadzieję, że w przyszłości uda się w ten sposób wpływać także na senne marzenia ludzi. Ma to wspomóc mechanizmy konsolidacji wspomnień, co doprowadzi do odzyskiwania informacji, które zdążyliśmy zapomnieć nieświadomie, lub celowo spychając je w mroki niepamięci.

Źródło: sfora.pl

ID oferty: 5250491e9c0c6c5

Zgłoś problem

Przetwarzam Twoją prośbę, proszę czekać ....

Zostaw odpowiedź