NASA znów zabrała głos na temat asteroidy Apophis

Witaj, Gościu! [ Rejestracja | Logowanierss

 

 

NASA znów zabrała głos na temat asteroidy Apophis!

  • Data publikacji: 16 stycznia 2013 17:40
  • Dodane przez: Greg
NASA znów zabrała głos na temat asteroidy Apophis!

Postrzegana jako jedno z największych kosmicznych zagrożeń asteroida Apophis, która według najnowszych informacji ma aż 325 metrów średnicy, a jej uderzenie w naszą planetę oznaczałoby uwolnienie energii równoważnej detonacji bomby o masie 506 megaton, po raz kolejny w ostatnich tygodniach znalazła się na językach naukowców. Dlaczego specjaliści tak często na początku 2013 r. zabierają stanowisko w sprawie tego obiektu?

Asteroida Apophis znów rozpala wyobraźnię czarnowidzów, którzy już teraz próbują określić dramatyczne konsekwencje kolizji z Ziemią, do jakiej miałoby dojść w 2036 r. W związku z tym, że obiekt przemknął niedawno tuż obok Ziemi, umożliwiając naukowcom wnikliwą obserwację, w mediach rozpoczął się festiwal spekulacji na temat prawdopodobieństwa, z jakim asteroida uderzy w naszą planetę oraz konsekwencji, z jakimi zostaniemy wówczas skonfrontowani. Eksperci z NASA bez ogródek stwierdzili jednak, że wszystkie pojawiające się obecnie w mediach informacje na temat potencjalnego zderzenia obiektu Apophis z Ziemią to dziennikarskie konfabulacje, mające niewiele wspólnego z rzeczywistością.

W wydanym właśnie przez NASA komunikacie pojawiła się wiadomość, która musi być krzepiąca dla osób z niepokojem wsłuchujących się w pojawiające się w prasie oraz telewizji doniesienia dotyczące czyhających na Błękitną Planetę niebezpieczeństw. Za jedno z nich uchodził obiekt 99942 Apophis, który w 13 kwietnia 2036 r. miał minąć Ziemię w odległości 37 tysięcy kilometrów, a w najgorszym razie nawet w nią uderzyć.

Najnowsze oświadczenie, zaprezentowane przez ekspertów z Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej, wskazuje, że ryzyko wystąpienia zderzenia zostało niemal wyeliminowane.

Według fachowców, możliwość, że ciało niebieskie, które mogłoby doprowadzić do wyzwolenia energii 100 tysięcy razy większej, niż wtedy, gdy doszło do detonacji bomby atomowej w Hiroszimie, w tej chwili jest bliska zeru – poinformowała NASA.

Naukowcy zaznaczyli jednak, że nie oznacza to, iż ze stuprocentową pewnością można dziś powiedzieć, że do kolizji nie dojdzie. Takie ryzyko wciąż istnieje. Ale szanse na to, że dojdzie do zderzenia, zostały ocenione na 1:1 000 000. Według pracowników amerykańskiej agencji oznacza to, że możemy spać spokojnie. Natomiast prawdopodobieństwo, że do katastrofy dojdzie w 2029 r. – jak przewidywano wcześniej – skurczyło się do zera.

Obserwatorzy nieba nie spoczęli jednak na laurach. Ich oczy są obecnie zwrócone w kierunku obiektu 2012 DA14, który w przyszłym miesiącu znajdzie się w sąsiedztwie Ziemi. Przewidywany dystans, który w szczytowym momencie będzie nas oddzielał od tego ciała niebieskiego, wyniesie ok. 27 tysięcy kilometrów. Do zbliżenia dojdzie 15 lutego. Asteroida 2012 DA14 jest jednak znacznie mniejsza od ciała Apophis. Jej średnica wynosi ok. 50 metrów.

Źródło: niewiarygodne.pl

Podobne:Dodaj komentarz