Witaj, Gość! [ Logowanie

 

Nanocząsteczki są wszędzie!

  • Katalogowany: 2 czerwca 2012 19:39

Opis

Produkowana jest bardzo duża ilość nanowłókien i nanocząstek o właściwościach fizyko-chemicznych i podobnych. Zagrożenia zdrowotne wynikające z tej nowej ery są gorsze niż azbest i dramatyczne dla całej ludności.

Nanocząstki są wszędzie! Występują w tysiącach produktów; m.in. w żywności, w kosmetykach, ubraniach oraz różnych sprzętach.
W paście do zębów, są wykorzystywane do wybielania zębów.
W przemyśle włókienniczym, stanowią surowiec do produkcji wodoodpornych materiałów.
W ramie rowerowej lub rakiecie tenisowej, powodują zwiększenie odporności przy utrzymaniu lekkiego ciężaru.
Wreszcie, w żywności, wykorzystano nanocząstki w postaci E552, E551, których celem jest zapobieganie wytwarzaniu się grudek (po to, by produkty mogły być dłużej przechowywane, co zmniejsza straty producentów).

Jednak te „super genialne maleństwa” rodzą obawy nie tylko wśród zwykłych konsumentów lecz także w kręgach naukowców.
Serge Stoll, starszy wykładowca i pracownik naukowy na Uniwersytecie w Genewie, specjalista w dziedzinie chemii fizycznej i środowiska w swoich wypowiedziach ostrzega: „Jestem przekonany, że otwieramy teraz puszkę Pandory produkując masowo obiekty, o których wiemy bardzo mało na temat ich potencjalnej toksyczności”.

Dla naukowców, nanomateriały są problematyczne z dwóch powodów: po pierwsze, nie zostały przeprowadzone badania odnośnie ich bezpieczeństwa dla ludzkiego zdrowia, a po drugie nikt nie zbadał ich wpływu na środowisko.

Badania przeprowadzane w 2011r. na paście do zębów zawierającej nanocząstki wykazały, że dwutlenek tytanu może wywołać stan zapalny w płucach podobny do powodowanego przez azbest!

Badania te jednak są niejako pomijane i światowa produkcja nanomateriałów stale rośnie.

Powietrze, którym oddychamy zawiera bardzo duże ilości nanocząstek.
Na podstawie obecnej wiedzy toksykologicznej nanocząstki powietrza osadzają się w płucach dróg oddechowych.
Günter Oberdörster, pionier badań toksykologicznych nanocząsteczek przeprowadzał eksperymentalne badania w latach 1980 i 1990.
Stwierdził, że nanocząstki dwutlenku tytanu (TiO2) przenikają do nabłonka płuc, przechodząc do obwodów węzłów i stopniowo gromadzą się w limfie, skąd przedostają się do wątroby, nerek, serca a nawet do mózgu! Przenikaniu temu sprzyja mały rozmiar cząsteczek i ich bardzo duża ilość w powietrzu.

Paradoksalnie, prowadzi się bardzo mało badań naukowych odnośnie wpływu na zdrowie i środowisko, za to kolosalne kwoty przeznacza się na rozwój nanotechnologii.

Ta sytuacja w której „uczenie się przez działanie” niestety pozostawia wiele do życzenia.
Skoro wiadomo, że nanocząstki są szkodliwe dla zdrowia, oczywistym staje się pytanie: „dlaczego ich produkcja stale rośnie?”

Tłumaczenie: Karline
Źródło: desiebenthal.blogspot.com

ID oferty: 4394fca6b20999cc

Zgłoś problem

Przetwarzam Twoją prośbę, proszę czekać ....

Zostaw odpowiedź