Witaj, Gość! [ Logowanie

 

Największym niebezpieczeństwem staną się dla nas już wkrótce „terminatory”!

  • Katalogowany: 28 listopada 2012 20:24
Największym niebezpieczeństwem staną się dla nas już wkrótce Największym niebezpieczeństwem staną się dla nas już wkrótce

Opis

Naukowcy przestrzegają przed rewolucją „terminatorów”. „To może być puszka Pandory”

Gatunek Homo sapiens może już w niedalekiej przyszłości zniknąć z powierzchni Błękitnej Planety. To nie jest oczywiście żadna tajemnica. Nadrzędne pytanie powinno brzmieć, w jaki sposób mógłby nastąpić ten wielki koniec. Wybitni naukowcy z prestiżowej brytyjskiej uczelni ustalili, że największym niebezpieczeństwem staną się dla nas już wkrótce „terminatory”.

Podwyższające się stany wód w oceanach, uśpione superwulkany o niszczycielskim potencjale czy asteroidy, które znajdują się na kursie kolizyjnym z naszą planetą – to najczęściej wymieniane zagrożenia, które mogą wyplenić życie na Ziemi. Specjaliści uważają, że w hierarchii niebezpieczeństw, które mogą zaprowadzić ludzkość na skraj przepaści, znacznie wyżej należy wymienić inne faktory.

Zdaniem ekspertów z Cambridge University, największego zagrożenia, które może doprowadzić do wytrzebienia ludzkości, należy upatrywać w dynamicznym rozwoju technologicznym. Wraz z postępem widać, jak ważną rolę w wielu kolejnych sferach zaczynają odgrywać roboty. Wyręczanie się nimi w kolejnych dziedzinach oraz przekazywanie im kolejnych kompetencji może się jednak zakończyć źle dla człowieka.

Specjaliści zauważają, że pojawianie się robotów w wielu kolejnych obszarach życia łączy się z gigantycznym niebezpieczeństwem. Wśród dyscyplin, w których ich pojawienie się wiąże się dużym zagrożeniem dla człowieka, wymieniana jest wojskowość. Rozwój militarny, który dokonuje się w wielu, zwłaszcza najpotężniejszych armiach świata związany jest z trendem, w którym coraz więcej zadań powierzać się będzie zautomatyzowanym żołnierzom. A to – zdaniem naukowców – w prostej linii prowadzi do zaistnienia niebezpieczeństwa, które zostało zobrazowane w filmowej serii „Terminator”.

Okazuje się, że zagrożenie, przed którym przestrzegają naukowcy z Cambridge University jest na tyle poważne, że przykuło nawet uwagę organizacji zajmujących się prawami człowieka. Niektóre z nich rozpoczęły kampanie, które mają powstrzymać rozwój zbrojeń, gdzie głównym ogniwem stają się roboty – poinformował serwis „Activist Post”.

Badacze z brytyjskiej uczelni zamierzają dogłębnie przeanalizować problem, jaki roboty mogą stanowić dla rodzaju ludzkiego. W tym celu powołali do życia komórkę pod nazwą The Centre for the Study of Existential Risk, która potocznie nazywana jest już mianem „Terminator Centre”. Oprócz ryzyka związanego z robotyzacją świata, naukowcy będą też badać pozostałe czynniki, które mogą zniszczyć ludzkość. Jako pozostali „kandydaci” wymieniani są: sztuczna inteligencja, zmiany klimatyczne, wojna nuklearna czy biotechnologia.

„Musimy poważnie wziąć pod uwagę ewentualność, że w rozwoju sztucznej inteligencji może nastąpić moment, który będzie stanowił prawdziwą puszkę Pandory. Jeśli pozostanie on niezauważony, skutki mogą być katastrofalne” – powiedział Huw Price, jeden z założycieli ośrodka.

Naukowcy z Cambridge University nie są pierwsi, którzy zauważyli niebezpieczeństwo. Wcześniej na pojawienie się takiego zagrożenia wskazywał m.in. matematyk Irving John Good.

Źródło: niewiarygodne.pl

ID oferty: 29950b664b5a7207

Zgłoś problem

Przetwarzam Twoją prośbę, proszę czekać ....

Zostaw odpowiedź