Witaj, Gość! [ Logowanie

 

Minister Gowin zlikwidował WSZYSTKIE sądy w Polsce? – koniec świata!!!

  • Katalogowany: 21 listopada 2012 12:35

Opis

Nieprawidłowo sformułowane rozporządzenia dotyczące likwidacji 79 sądów rejonowych wywołało przerażenie w kręgach sędziowskich.

Zgodnie z ich brzmieniem od 1 stycznia 2013 roku nie będzie mógł, zgodnie z prawem, funkcjonować w Polsce żaden sąd.

5 października 2012r. Minister Gowin podpisał dwa rozporządzenia.

Pierwsze – w sprawie zniesienia niektórych sądów rejonowych – uchyla rozporządzenie z października 2002 r., w którym tworzono sądy rejonowe, okręgowe i apelacyjne (poprzez odesłanie do poprzednio obowiązującego aktu).

Drugie dotyczy ustalenia siedzib i właściwości sądów apelacyjnych, okręgowych oraz rejonowych. W nim jednak nie znalazła się informacja, że prócz określenia właściwości sądów również się je tworzy.

Takie sformułowanie rozporządzeń sprawia, że z początkiem nowego roku formalnie nie będzie w Polsce żadnego sądu. Uchylona bowiem zostanie podstawa prawna ich istnienia.

Dr hab. Michał Królikowski, wiceminister sprawiedliwości wyjaśnia, co prawda, iż:

– Samo uchylenie tego rozporządzenia nie prowadzi do likwidacji wszystkich sądów – zostały one już raz utworzone i nie muszą być ponownie kreowane na nowo (rozporządzenie w sprawie tworzenia i znoszenia sądów ma bowiem charakter konstytutywny). Stąd materia dla kolejnego rozporządzenia to jedynie utworzenie ewentualnych nowych lub zniesienie istniejących sądów rejonowych.

Jednak Sędzia Rafał Puchalski, wiceprezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”nie zgadza się z jego wyjaśnieniem tłumacząc iż:

– Sądy zgodnie z ustawą tworzy minister sprawiedliwości w drodze rozporządzenia – co prowadzi do prostego wniosku, że uchylenie takiego rozporządzenia powoduje ich likwidację.
Zresztą przez wiele lat przy ustalaniu nowych obszarów właściwości i siedzib sądów zawsze odnoszono się do rozporządzenia dotyczącego ich utworzenia
– argumentuje.

Przypomina też, że tak było nawet w pierwszej, czerwcowej wersji aktu znoszącego sądy. Po poprawkach jednak odniesienia zniknęły.

I jak tu obiektywnie interpretować przepisy, skoro niezgodności w ich rozumieniu pojawiają się nawet na tak wysokich szczeblach?!

Źródło: gazetaprawna.pl

ID oferty: 4950acbba18c0ae

Zgłoś problem

Przetwarzam Twoją prośbę, proszę czekać ....

Jedna odpowiedź do “Minister Gowin zlikwidował WSZYSTKIE sądy w Polsce? – koniec świata!!!”

  1. No i dobrze 🙂

Zostaw odpowiedź