Witaj, Gość! [ Logowanie

 

Manipulacja pogodą. Terraformacja Marsa.

 • To ogłoszenie jest już nieaktualne.
 • Katalogowany: 2 maja 2013 21:16

Opis

W tym poście napiszę w jaki sposób hipotetycznie można manipulować pogodą. Takie małe doświadczenie można zrobić w domowych warunkach.

Wszyscy słyszeli o Marsie, ale tak dla przypomnienia kilka informacji z Wikipedii.

Mars – czwarta według oddalenia od Słońca planeta Układu Słonecznego. Nazwa planety pochodzi od imienia rzymskiego boga wojny – Marsa. Zawdzięcza ją swej barwie, która przy obserwacji z Ziemi wydaje się być rdzawo-czerwona i kojarzyła się starożytnym z pożogą wojenną. Postrzegany odcień wynika stąd, że powierzchnia planety zawiera tlenki żelaza. Mars jest planetą wewnętrzną z cienką atmosferą, o powierzchni usianej kraterami uderzeniowymi, podobnie jak powierzchnia Księżyca. Występują tu także inne rodzaje terenu, podobne do ziemskich: wulkany, doliny, pustynie i polarne czapy lodowe. Okres obrotu wokół własnej osi jest niewiele dłuższy niż Ziemi i wynosi 24,6229 godziny (24h37min22s). Na Marsie znajduje się najwyższa góra w Układzie Słonecznym – i największy kanion – Valles Marineris. Gładki obszar równinny Vastitas Borealis na półkuli północnej obejmuje 40% powierzchni planety i może być pozostałością ogromnego uderzenia. W przeciwieństwie do Ziemi, Mars jest geologicznie i tektonicznie nieaktywny.

Do czasu pierwszego przelotu sondy Mariner 4 obok Marsa w 1965 roku spekulowano na temat obecności ciekłej wody na powierzchni planety. Podstawą spekulacji były obserwowane okresowe zmiany jasności obszarów powierzchni, w szczególności w pobliżu biegunów, które w obserwacjach teleskopowych wydawały się być morzami i kontynentami. Długie ciemne linie na powierzchni, nazwane kanałami marsjańskimi, były interpretowane przez niektórych jako kanały nawadniające wybudowane przez istoty rozumne. Ich obserwacje wytłumaczono później jako złudzenie optyczne, ale ze wszystkich planet w Układzie Słonecznym poza Ziemią, występowanie na Marsie wody, a tym samym warunków do życia, jest najbardziej prawdopodobne.
Badania geologiczne zebrane przez bezzałogowe misje sugerują, że Mars posiadał kiedyś duże zasoby wody na powierzchni, a małe wypływy wód podobne do gejzerów mogły mieć miejsce w ciągu ostatniej dekady. W roku 2005 dane radarowe wykazały obecność dużych ilości lodu zarówno na biegunach, jak i na średnich szerokościach geograficznych. Lądownik Phoenix 31 lipca 2008 roku stwierdził bezpośrednio obecność wody w próbce regolitu, pobranej w okolicach biegunowych.
Mars ma dwa księżyce, Fobosa i Deimosa, które są małe i mają nieregularny kształt. Mogą one być przechwyconymi planetoidami, podobnymi do planetoidy trojańskiej, krążącej na orbicie planety, chociaż obecnie zyskuje na popularności hipoteza, że powstały one z materii wyrzuconej z Marsa. Wokół Marsa krążą trzy sztuczne satelity, 2001 Mars Odyssey, Mars Express, Mars Reconnaissance Orbiter. Na powierzchni są aktywne łaziki Oportunity misji Mars Exploration, Rover Curiosity misji Mars Science Laboratory oraz kilka innych, nieaktywnych, lądowników z zarówno udanych, jak i nieudanych misji.
Mars może być łatwo dostrzeżony z Ziemi gołym okiem. W wielkiej opozycji względem Słońca, jego jasność osiąga -2,91; jasnością przewyższają go wówczas tylko Jowisz, Wenus, Księżyc i Słońce.

Co najważniejsze na biegunie północnym i biegunie południowym znajdują się czapy lodowe. „Projekt Mars One” zakłada, że 2023 roku zostaną wysłani pierwsi ludzie na Marsa. Mars jest uśpioną planetą. Zawiera około 92% dwutlenku węgla. Lecz można to zmienić, wprowadzić w obieg tlen i wodę jak również przyczynić się do powstania chmur pierwszych jezior i rzek. Przyjrzyjmy się obiegowi wody na Ziemi:

Aby rozpocząć taki cykl obiegu wody na Marsie potrzeba tylko dwóch urządzeń. Konkretnie dwóch satelitów, z których jeden będzie na biegunie północnym, a drugi na biegunie południowym. Każdy z satelitów do terraformacji powinien zawierać tylko dwa urządzenia. Jedno do wysyłania fal ultradźwiękowych – takie jakie stosuje się do rozbijania kamieni w nerkach. Fale takie pozwolą na kruszenie i wprowadzenie cząsteczek lodu w wibrację. Drugie urządzenie powinno wysyłać mikrofale – tak jak w kuchenkach mikrofalowych. Mikrofale pozwolą na parowanie wzbudzonych cząsteczek wody przez ultradźwięki. Podczas parowania do atmosfery będzie się dostawać para wodna, tlen i wodór. Podczas uwalniania wodoru do atmosfery dwutlenek węgla zacznie zamieniać się w tlenek węgla. W chwili kiedy będzie coraz więcej wodoru w atmosferze, z tlenku węgla będzie się wytrącał czysty pierwiastek węgla czyli, jak podaje Wikipedia:

Węgiel – pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 6, niemetal z bloku p układu okresowego. Należy do grupy 14. Posiada cztery elektrony walencyjne. Istnieją trzy naturalnie występujące izotopy węgla, 12C oraz 13C są stabilne, natomiast izotop 14C jest promieniotwórczy o czasie połowicznego rozpadu równym około 5700 lat. Węgiel jest jednym z niewielu pierwiastków znanych w starożytności. Jako pierwszy polską nazwę – węgiel – zaproponował Filip Walter.

Znanych jest kilka odmian alotropowych węgla, z czego najbardziej znane to grafit oraz diament. Właściwości fizyczne węgla zależą od odmiany w jakiej występuje. Na przykład diament jest przezroczysty, natomiast grafit jest nieprzezroczysty i czarny. Diament jest jednym z najtwardszych materiałów na ziemi, podczas gdy grafitem można narysować kreskę na papierze. Diament ma bardzo niskie przewodnictwo właściwe, a grafit jest dobrym przewodnikiem elektrycznym. Diament posiada najwyższą przewodność cieplną z wszystkich znanych materiałów w warunkach normalnych. Wszystkie odmiany alotropowe węgla są w warunkach normalnych ciałami stałymi.
Innymi odmianami alotropowymi węgla są: fuleren oraz formy poliynowe. Niektórzy uważają też, że jego odmianami alotropowymi są: nanocebulka, nanorurka, nanopianka, karbin, choć są to raczej nazwy struktur supramolekularnych, niż odmiany alotropowe w pełnym tego słowa znaczeniu.

Wszystkie formy występowania węgla są wysoce stabilne, wymagają wysokiej temperatury żeby przereagować nawet z tlenem. Największe ilości nieorganicznego węgla występują w postaci skał wapiennych, dolomitów oraz dwutlenku węgla, natomiast znaczne ilości węgla organicznego znajdują się w paliwach kopalnych. Węgiel tworzy więcej związków niż wszystkie inne pierwiastki chemiczne. Liczba organicznych związków węgla zarejestrowanych w bazie Beilstein w roku 2008 wynosiła 10 853 341, co jest małą częścią teoretycznych związków jakie można z niego otrzymać.

Węgiel znajduje się na czwartym miejscu najczęściej występujących pierwiastków we Wszechświecie, po wodorze, helu i tlenie. Jest obecny we wszystkich organizmach żywych. W ludzkim ciele jest po tlenie najliczniejszym pierwiastkiem ze względu na masę (ok. 18,5%). Ta ilość w połączeniu z różnorodnością związków organicznych stawia węgiel jako chemiczną podstawę życia.”

W ten sposób atmosfera oczyści się z dwutlenku węgla, który osiądzie na powierzchni Marsa. Za sprawą lodu na biegunach można oczyścić Marsa z dwutlenku węgla, co umożliwi życie na Marsie. Woda wprowadzona w obieg spowoduje powstanie chmur i deszczów. Na początku będą to kwaśne deszcze ale z biegiem czasu wszystko się oczyści, dzięki wprowadzonym roślinom.

Fot. na-telefon.org

 

  

ID oferty: 482517ee971f053a

Zgłoś problem

Przetwarzam Twoją prośbę, proszę czekać ....

3 komentarze do “Manipulacja pogodą. Terraformacja Marsa.”

 1. Widać kolega Deev chciał błysnać, że niby coś wie, ale oprócz krytyki nie przeczytałem nic. Wię sądzę że to tylko taki cwaniacki ignorant. Ale to takie polskie, więc się nie zdziwiłem…

 2. Uuu stary, pojechałeś jak Wałęsa na loveparade…. Na marsie nie było i nie będzie wody, nie ważne co napisali jacys tam naukowcy lub jak Ty rozumiesz ich „prawdziwe teorie”. Najbardziej rozbawiły mnie teksty o przechwyconych księżycach lub pozostałościach impaktu… masakra… i „Na początku będą to kwaśne deszcze ale z biegiem czasu wszystko się oczyści”, proszę zastanów się jakie bzdury wypisujesz…. Wydawało mi się że ta strona jest ciekawa i rzetelnie redagowana, a teraz jestem pewien że pisze ją kompletny ignorant lub co gorsza ktoś oplacany za szerzenie dezinformacji. NERKA.

  • Witaj,cieszę się że czytałeś to co napisałem,cieszy mnie to że kolega jest jedyną osobą na globie która wie wszystko.O to kilka danych,mam nadzieję że nie będzie to ignorancja z mojej strony,jeżeli tak to sorrki.:
   „(…)Phoenix – bezzałogowy lądownik, będący częścią programu NASA Mars Scout Program, wysłany 4 sierpnia 2007 w kierunku Marsa. 26 maja 2008 wylądował w okolicach okołobiegunowych, w rejonie Vastitas Borealis, na półkuli północnej. Jego celem były obszary, które podejrzewane były o istnienie dużych ilości lodu wodnego tuż pod powierzchnią gruntu.
   21 czerwca NASA podała, iż Phoenix odnalazł lód na Marsie[1]. Lądownik przesłał zdjęcia wgłębienia, które wykopał swym automatycznym ramieniem w gruncie planety. Widoczne są na nich kawałki białego materiału kształtu kostki, które uległy sublimacji między 16 a 19 czerwca[2]. Peter Smith kierujący misją badawczą nie ma wątpliwości, iż jest to lód wodny.
   31 lipca testy laboratoryjne na pokładzie sondy Phoenix wykazały istnienie wody w próbce gleby[3]. „Poznaliśmy wcześniej dowody istnienia tej zamarzniętej wody w obserwacjach poczynionych przez sondę Mars Odyssey, a także zanikające kawałki (lodu) zauważone przez Phoenixa w ubiegłym miesiącu, ale po raz pierwszy marsjańskiej wody dotknęliśmy i spróbowaliśmy” – mówił w imieniu agencji badacz z University of Arizona William Boynton.(…))”-http://pl.wikipedia.org/wiki/Phoenix_(sonda_kosmiczna)

   A tu trochę dla przypomnienia na temat łączenia się cząsteczek,wodoru i tleny:
   http://www.youtube.com/watch?v=hz-KP4C8duM

Zostaw odpowiedź