Witaj, Gość! [ Logowanie

 

Łazik Curiosity pobrał pierwszą próbkę odwiertu na Marsie

  • Katalogowany: 27 lutego 2013 20:32

Opis

Marsjański łazik Curiosity nadesłał zdjęcia potwierdzające, że udało mu się pobrać pierwszą w historii próbkę w wyniku wiercenia w skale na planecie innej niż Ziemia – poinformowała NASA.
Wiertło zamontowane na automatycznym ramieniu sondy wywierciło w skale dziurę o rozmiarach 6,4 cm. Operacja została przeprowadzona 8 lutego. Naukowcy planują dostarczyć zebraną próbkę do instrumentów analitycznych znajdujących się wewnątrz łazika.

Sproszkowana skała została na razie pobrana na specjalną szufelkę, potem będzie umieszczona wewnątrz urządzenia o nazwie CHIMRA (Curiosity’s Collection and Handling for In-Situ Martian Rock Analysis) oraz przesiana raz lub dwukrotnie przez sitko, które wyodrębni drobiny o rozmiarach większych niż 150 mikrometrów. Niewielka część próbki zostanie dostarczona także do instrumentów CheMin oraz SAM, które dokonają dokładnych analiz chemicznych.

Próbka pochodzi z drobnoziarnistej skały osadowej, nazwanej „John Klein” dla uczczenia pamięci zastępcy kierownika projektu Mars Science Laboratory, który zmarł w 2011 roku. Skałę wybrano jako pierwszy obiekt do wiercenia, ponieważ może zawierać dowody związane z mokrym środowiskiem, które potencjalnie mogło dawno temu występować na terenie badań.

Automatyczny łazik Curiosity wylądował na Marsie w sierpniu 2012 r. w ramach projektu Mars Science Laboratory. Jest największym w historii pojazdem, który porusza się po Czerwonej Planecie.

Źródło: naukawpolsce
fot. NASA/JPL-Caltech/MSSS.

ID oferty: 913512e5f40c6915

Zgłoś problem

Przetwarzam Twoją prośbę, proszę czekać ....

Zostaw odpowiedź