Witaj, Gość! [ Logowanie

 

ELI, Laser, który „rozerwie próżnię” – Europa na czele badań fizyki wysokich energii!

  • Katalogowany: 19 listopada 2012 18:41
ELI, Laser, który

Opis

Następny „wielki projekt” po Wielkim Zderzaczu Hadronów nazywa się Extreme Light Infrastructure, obejmuje 40 ośrodków akademickich, kosztować będzie ~1 mld euro, a jego zwieńczeniem będzie Ultra-High Field Laser, który pozostawi daleko w tyle możliwości amerykańskiego National Ignition Facility.

Pierwszy promień będzie wyemitowany w roku 2013. Wiązka osiągnie 200 petawatów (petawat to 10 do 15. potęgi wat). Takie ekstremalne światło będzie wspaniałym narzędziem dla uczonych. Będzie wykorzystywane w medycynie, biologii, radiografii, do tworzenia nowych materiałów, uruchamiania urządzeń na odległość.

Ale przede wszystkim będzie to otwarcie zupełnie nowych horyzontów w fizyce cząstek i w optyce eksperymentalnej. Promienie z superlasera zwiększą od tysiąca do dziesięciu tysięcy razy możliwości, jakie dają badaczom akceleratory.

Europejski, nowatorski projekt ELI został uznany w Brukseli za najważniejszy spośród 35 priorytetowych programów naukowych finansowanych przez Komisję Europejską – powiedział prof. Gerard Mourou, dyrektor naukowy francuskiego Laboratorium Optycznego w ENSTA.

Europejski ELI zdetronizuje amerykańskiego HERCULESA – High Energy Repetitive CUos Laser System – dotychczas najpotężniejsze tego typu urządzenie.

Zbudowali je naukowcy z Uniwersytetu Michigan. Ma moc 300 terawatów (jeden terawat = 10 do 12. potęgi watów), 100 razy większą niż jakikolwiek inny laser na świecie. Chcąc przedstawić w sposób zrozumiały dla laików możliwości HERCULESA, jego konstruktorzy uciekli się do następującego porównania. Gdyby umieścić w kosmosie olbrzymią soczewkę i skupić za jej pomocą całe docierające do Ziemi promienie słoneczne na jednym tylko ziarnku piasku, to wówczas byłaby to taka intensywność światła jak wiązka emitowana z HERCULESA.

Promienie z superlasera zwiększą od tysiąca do dziesięciu tysięcy razy możliwości, jakie dają badaczom akceleratory.

Strona projektu: ELI

ID oferty: 23850aa6d438abac

Zgłoś problem

Przetwarzam Twoją prośbę, proszę czekać ....

Jedna odpowiedź do “ELI, Laser, który „rozerwie próżnię” – Europa na czele badań fizyki wysokich energii!”

  1. LOL polska ma robić takie cacko rozadzi rosję

Zostaw odpowiedź