Witaj, Gość! [ Logowanie

 

Kosmos szkodliwy dla mózgu. Los przyszłych załogowych misji kosmicznych stanął pod znakiem zapytania.

  • Katalogowany: 13 stycznia 2013 16:14

Opis

Los przyszłych załogowych misji kosmicznych stanął pod znakiem zapytania. Okazało się, że promieniowanie kosmiczne nieodwracalnie uszkadza ludzki mózg.

NASA ma wielkie plany – do 2035 r. chce wysłać załogowe misje na odległe asteroidy oraz Marsa. Badania dr. Michaela O’Baniona z University of Rochester Medical Center dowodzą jednak, że długotrwałe misje kosmiczne są niebezpieczne dla zdrowia ludzi. Zagrożenie stwarzają masywne wysokoenergetyczne cząstki HZE, wyrzucane przez eksplodujące gwiazdy. Jak wykazały badania O’Baniona prowadzone wspólnie z NASA, cząstki te przyspieszają w mózgu procesy degeneracyjne, prowadzące do choroby Alzheimera i demencji.

O ile potrafimy już nieźle chronić się w kosmosie przed wiatrem słonecznym, czyli strumieniem zjonizowanych cząstek pochodzących ze Słońca, wobec HZE jesteśmy właściwie bezradni.
– Chcąc się przed nimi ochronić, musielibyśmy latać w statkach otoczonych powłoką z betonu lub ołowiu o grubości dwóch metrów – mówi O’Banion. A taki statek byłby za ciężki, by w ogóle wystartować z Ziemi.

Źródło: newsweek.pl

ID oferty: 75150f2cf5485a8a

Zgłoś problem

Przetwarzam Twoją prośbę, proszę czekać ....

Zostaw odpowiedź