Korzystasz ze służbowego telefonu, samochodu lub laptopa? Musisz zapłacic podatek. | Iluminaci.com

Witaj, Gościu! [ Rejestracja | Logowanierss

 

 

Korzystasz ze służbowego telefonu, samochodu lub laptopa? Zapłacisz podatek.

  • Data publikacji: 27 lutego 2013 20:50
  • Dodane przez: admin
Korzystasz ze służbowego telefonu, samochodu lub laptopa? Zapłacisz podatek.

Korzystasz z firmowego laptopa, telefonu czy samochodu do celów służbowych? Płać podatek. Taki wniosek wynika z orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego. Nawet jeśli pracodawca da ci łopatę do odśnieżania ulicy, to już z tego tytułu osiągasz przychód, z którego powinieneś rozliczyć się z fiskusem – informuje gazeta.pl.

NSA badał sprawę osób zatrudnionych w jednej z firm na kontraktach menedżerskich, którzy wykonywali pracę korzystając ze służbowego sprzętu. Urząd Skarbowy uznał, że menedżerowie mają z tego tytułu przychód więc powinni zapłacić podatek.

Logika sądu była taka: gdyby menedżer zdecydował, że w pracy będzie wykorzystywał prywatny samochód, telefon i komputer, to najpewniej wynegocjowałby wyższe wynagrodzenie i zapłaciłby od niego wyższy podatek. Z tego wysnuł wniosek, że używanie firmowego sprzętu ma swoją cenę. Skoro więc menedżer wykorzystuje w pracy samochód, telefon i komputer należące do firmy, to są one dla niego nieodpłatnym świadczeniem, czyli przychodem podlegającym opodatkowaniu – tłumaczy Jacek Bajson z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”

Zdaniem ekspertów wyrok, choć zapadł w konkretnej sprawie, może zachęcić fiskusa do sięgnięcia po „zaległe” podatki w innych firmach. Nie tylko od menedżerów, ale także osób pracujących na umowę-zlecenie, umowę o dzieło a także zwykłych pracowników.

Sprowadzając sprawę do absurdu, należałoby pilotowi samolotu pasażerskiego doliczać do dochodu możliwość użytkowania tego samolotu, bo przecież dzięki niemu zarabia pieniądze. Lekarz powinien płacić podatek od należącego do szpitala tomografu, którego używa do badań pacjentów i w ten sposób zarabia na swoją pensję – twierdzą cytowani przez gazetę.pl eksperci.

Źródło: sfora.pl

Podobne:Dodaj komentarz

  • Możesz wysłać prywatną wiadomość do Użytkownika.