Witaj, Gość! [ Logowanie

 

Kopalnie diamentów w Polsce? Rusza ogromny projekt badań, jakich w naszym kraju jeszcze nie było!

  • Katalogowany: 12 stycznia 2013 00:00
Kopalnie diamentów w Polsce? Rusza ogromny projekt badań, jakich w naszym kraju jeszcze nie było! - Zdjęcie 1

Opis

Odkrycie rzadkich minerałów i metali to jeden z celów badań, jakich w naszym kraju jeszcze nie było.

Są symbolem luksusu, bogactwa i władzy. Ruszyły poszukiwania diamentów – minerałów, które od wieków rozpalają emocje ludzi na całym świecie.

To projekt, którego w historii badań geologiczny naszego kraju w Polsce jeszcze nie było. Dzięki niemu poznamy strukturę skorupy ziemskiej i wszystkie zasoby naturalne. Eksperci mają nadzieję na odkrycie złóż, które odmienią losy naszego kraju.

Przez kilka najbliższych lat badania obejmą większą część Polski.

Poznamy całe bogactwo Ziemi

Do tej pory geolodzy nie mieli ani sprzętu, ani technologii, które pozwoliłyby na tak dokładne zbadanie struktury i składu skorupy ziemskiej w granicach Polski.

Prof. Marek Lewandowski, dyrektor Instytutu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk tłumaczy, że po raz pierwszy zdobędziemy tak precyzyjne informacje na temat zasobów, które możemy wydobywać.

Projekt PolandSpan to efekt porozumienia PAN, Państwowego Instytutu Geologiczne oraz firmy GX Technology.

Badania przy wykorzystaniu technik sejsmicznych rozpoczęły się na Pomorzu. To dane zebrane z tego obszaru, jako pierwsze dadzą odpowiedź na pytanie, czy „nie śpimy na diamantach”.

Eksperci liczą też na odkrycie rzadkich metali szlachetnych, które wykorzystywane są w produkcji sprzętu elektronicz­ne­go. One również mogą stać się źródłem gigantycznych dochodów.

Jak zaznacza prof. Lewandowski projekt PolandSpan pozwoli ostatecznie określić także polskie zasoby ropy, gazu, węgla oraz soli.

Wstrząsy wyrwą tajemnicę naturze

Prowadzone do tej pory przez geologów badania nie były w stanie dostarczyć zadowalających wyników ze względu na niedoskonałą metodologię. Teraz będzie inaczej.

Wykorzystanie technik sejsmicznych pozwoli sięgnąć na głębokość nawet 12 kilometrów.

Jak to wygląda w praktyce? Na pola wyjeżdżają ciężkie maszyny – wibratory sejsmiczne, które emitują impulsy, docierające do wnętrza Ziemi. Ich odbicie odbierają z kolei geofony – czujniki zainstalowane na powierzchni i przekazują do rejestratorów.

Ludzie boją się wibracji

Ostatnie kontrowersje związane z poszukiwaniami gazu łupkowego powodują, że geolodzy nie mają łatwego zadania. Ludzie mylą ekipy projektu PolandSpan z pracownikami koncernów wydobywczych. Przeciw badaniom protestowali już m.in. mieszkańcy Cedr Wielkich na Pomorzu oraz kilku miejscowości w Lubelskiem.

Samorządowcom udało się jednak zażegnać konflikty. Tym bardziej, że właściciele działek otrzymują odszkodowania za ewentualne zniszczenia.

Wibratory na przejazd potrzebują pasa ok. 4 metrów. Pomiary trwają dosłownie kilka minut, a przygotowania do nich nie więcej niż 2-3 dni.

Zbadają prawie cały kraj

Projekt Polspan podzielony został na cztery etapy, w których sprawdzane będą inne regiony geograficznie kraju.

Trwają już prace na Pomorzu, Żulawach oraz Lubelszczyźnie. Później przyjdzie czas na na Wielkopolskę i Dolny Śląsk. W kolejnym etapie naukowcy sprawdzą obszar Morza Bałtyckiego, a na koniec przeniosą się na południe kraju.

Badaniami nie będą objęte jedynie Mazury oraz Sudety, bo struktura skorupy ziemskiej nie ma tam już przed geologami prawie żadnych tajemnic.

Choć cząstkowe wyniki z poszczególnych etapów realizacji projektu PolandSpan znane będą już niebawem, to jednak ostateczny obraz zasobów, które kryje Ziemia poznamy dopiero za 15 lat. To wtedy zakończą się analizy materiału, który dostarczą geofony.

Przedstawiciela PAN zaznaczają, że badania są całkowicie bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Dlatego właściciele działek, które wytypowano do badań nie muszą obawiać się prac ekip sejsmicznych.

Ich zgoda na prowadzenie testów przyczyni się do rozwoju polskiej nauki, a być może i gospodarki.

Źródło: sfora.pl

ID oferty: 87950f097a264c87

Zgłoś problem

Przetwarzam Twoją prośbę, proszę czekać ....

3 komentarze do “Kopalnie diamentów w Polsce? Rusza ogromny projekt badań, jakich w naszym kraju jeszcze nie było!”

  1. to chyba platforma obywatelska wymyśliła bo tylko ją stać na takie kłamstwa!

  2. ja pierdole ale bzdura, i kłamstwo, autor nie ma pojęcia o tym co pisze

  3. Co teraz kolejny wkręt czy gruba forsa ?.

Zostaw odpowiedź