Witaj, Gość! [ Logowanie

 

Koniec świata 2012. Jak wybudować schron i uchronić się przed kataklizmami?

  • Katalogowany: 19 listopada 2012 16:35
Koniec świata 2012. Jak wybudować schron i uchronić się przed kataklizmami? - Zdjęcie 1Koniec świata 2012. Jak wybudować schron i uchronić się przed kataklizmami? - Zdjęcie 2

Opis

21 grudnia 2012 roku zbliża się wielkimi krokami. Jak przetrwać zapowiadany na ten dzień koniec świata? Wielu ludzi, na całym świecie, buduje swoje prywatne schrony. Nieważne czy motywuje ich koniec świata, kataklizmy często nawiedzające zamieszkiwany teren czy chęć wzmocnienia swojego poczucia bezpieczeństwa. Budują i już! Jak przygotować się do takiej inwestycji?

Po ci mi schron?

Jeśli masz kawałek ziemi i fundusze, które chcesz przeznaczyć na budowę schronu, pierwszym pytaniem jakie musisz sobie zadać jest: „Do czego służyć ma mój schron?”

Czy zależy ci na zabezpieczeniu się przed tornadem, działaniami wojennymi, a może skutkami wybuchu bomby atomowej? To pytanie kluczowe, które zaważy na późniejszej budowie i wyposażeniu bunkru lub piwnicy. Eksperci od survivalu często radzą, aby nie budować wcale specjalnych schronów, a zastanowić się czy w zamieszkiwanej okolicy nie ma pomieszczenia, które można by odpowiednio zaadaptować w celu ukrycia się. W tym miejscu warto zaznaczyć, że w Polsce wybudowanie schronu wiąże się z koniecznością przygotowania projektu i uzyskaniu pozwolenia na budowę.

Jak zbudować schron?

Technologii budowy schronów jest wiele. Zazwyczaj opierają się one na wykorzystaniu takich materiałów jak: żelbet, cement, cegły, ziemia i kamienie. Niektórzy wykorzystują gotowe elementy np. kontenery, które można wkopać w ziemię. Jeśli decydujemy się na całkiem nową podziemną konstrukcję musimy rozważyć, czy schron ma być zlokalizowany blisko domu (zawalenie się domu lub innych budynków w pobliżu może uniemożliwić wydostanie się z ukrycia), czy wręcz przeciwnie – poza miastem np. na posiadanej przez nas działce (w wypadku wyboru tej drugiej opcji należy opracować plan szybkiego przemieszczenia się do schronu z miejsca zamieszkania). Podczas budowy warto uodpornić naszą kryjówkę na jak najwięcej czynników zewnętrznych, tj. podmuchy, pożary, zawalenie, różne pociski, odłamki i lżejsze bomby lotnicze, środki trujące, zalanie, trzęsienie ziemi, promieniowanie, impuls elektromagnetyczny.

Jak wygląda schron i w co powinien być wyposażony?

Rozbudowany schron może składać się z przedsionka, komory filtrowentylacyjnej, komory dekontaminacyjnej, ubikacji, komór schronowych i wyjścia zapasowego (wyjście powinno ciągnąć się zygzakowatym tunelem minimum 3 metry, najlepiej gdyby właz na powierzchnię był hermetycznie zamykany). Kryjówkę warto wyposażyć w generator prądu, akumulatory, dopływ wody z systemem filtracji, żywność, paliwo, zapas finansowy (niekoniecznie pieniądze), system umożliwiający obróbkę termiczną żywności, ogrzewanie, apteczkę z podstawowymi lekarstwami, system odpylania powietrza, system odprowadzania CO2, sprzęt diagnostyczny do monitorowania np. składu powietrza czy poziomu napromieniowania poza schronem, sprzęt umożliwiający komunikację i broń (jeśli posiada się zgodę).

Źródło: mowimyjak.pl

ID oferty: 47950aa500c85507

Zgłoś problem

Przetwarzam Twoją prośbę, proszę czekać ....

Zostaw odpowiedź