Witaj, Gość! [ Logowanie

 

Koncern naftowy BP przyznał się do winy za katastrofę ekologiczną

  • Katalogowany: 15 listopada 2012 22:43
Koncern naftowy BP przyznał się do winy za katastrofę ekologiczną - Zdjęcie 1

Opis

BP zapłaci olbrzymią karę za wyciek w Zatoce Meksykańskiej – Koncern naftowy BP przyznał się do winy za katastrofę ekologiczną w Zatoce Meksykańskiej w 2010 r. i na podstawie ugody z Ministerstwem Sprawiedliwości USA zapłaci karę w wysokości 4,5 mld dol. – podało w czwartek radio NPR, telewizja CNN i inne media w USA. est to najwyższa kara finansowa zasądzona w historii spraw karnych w USA. Dotychczasowy rekord należy do firmy farmaceutycznej Pfizer Inc., która w 2009 r. zapłaciła 1,3 mld dolarów za oszustwa przy marketingu swojego leku przeciwbólowego Bextra.

Ugoda w sprawie karnej wytoczonej BP przez rząd amerykański nie pokrywa roszczeń z tytułu pozwów cywilnych wniesionych osobno przez władze federalne i stanowe przeciw koncernowi oraz przez osoby prywatne. Będą one kosztować BP dodatkowe miliardy dolarów. 

Do katastrofy doszło w marcu 2010 r. w wyniku wybuchu na platformie wiertniczej Deepwater Horizon, który ją zatopił; zginęło wówczas 11 pracujących na niej ludzi. Do Zatoki Meksykańskiej wyciekło prawie 5 milionów baryłek ropy.

Dwaj menedżerowie BP zostaną prawdopodobnie oskarżeni o zabójstwo w związku z tragiczną w skutkach eksplozją na platformie.

Prywatne pozwy przeciw BP prowadzi sąd federalny w Nowym Orleanie. Oczekuje się tam, że koncern będzie musiał zapłacić powodom około 7,8 miliarda dolarów.

Źródło: onet.pl 

ID oferty: 26350a55e44008b1

Zgłoś problem

Przetwarzam Twoją prośbę, proszę czekać ....

Zostaw odpowiedź