Witaj, Gość! [ Logowanie

 

Kolejne odkrycie w fizyce! Naukowcy odnaleźli długo poszukiwaną cząstkę Majorana.

  • Katalogowany: 12 kwietnia 2012 10:25

Opis

Naukowcom z Instytutu Kavli TU Delft i Fundacji na rzecz badań podstawowych nad materią (FOM Foundation) udało się po raz pierwszy wykryć cząstkę Majorana.

W roku 1930, znakomity włoski fizyk Ettore Majorana, w oparciu o teorię kwantową, zakładał możliwość istnienia szczególnej cząstki, która jest jednocześnie swoją własną antymaterią.
Fermion Majorany miał się znajdować dokładnie na granicy między materią i antymaterią.
Jest to bardzo ciekawa cząstka nie tylko dlatego, że jej odkrycie otwiera nowy rozdział w niezbadanych i podstawowych prawach fizyki. Cząstki te mogą także odgrywać dużą rolę w kosmologii.

Proponowana teoria zakłada, że tajemnicza „ciemna materia”, która tworzy największą część Wszechświata, składa się z fermionów Majorana.

Teoretycznie możliwe byłoby wykrycie fermionów Majorana z akceleratora cząstek, takich jak Wielki Zderzacz Hadronów (LHC) w CERN, jednak nie jest on wystarczająco czuły, by je znaleźć.

Naukowcy z grupy badawczej Leo Kouwenhovena stworzyli urządzenie elektroniczne, w którym para Fermionów Majorana pojawiła się po obu stronach nanokabla, który poddany został działaniu bardzo silnego pola magnetycznego.

Naukowcy twierdzą, że cząstki Majorana mogą być wykorzystane jako podstawowy budulec komputera kwantowego. Taki komputer byłby dużo lepszy niż najlepszy superkomputer, ale na razie istnieje tylko w teorii.

Źródło: tudelft.nl

ID oferty: 4044fa50022d35ae

Zgłoś problem

Przetwarzam Twoją prośbę, proszę czekać ....

Zostaw odpowiedź