Witaj, Gość! [ Logowanie

 

Kobiety zapłacą 40 procent więcej za ubezpieczenie samochodu – w krajach Unii Europejskiej wchodzi nowe prawo.

  • Katalogowany: 22 grudnia 2012 20:15

Opis

Od 21 grudnia w krajach Unii Europejskiej wchodzi nowe prawo, zgodnie z którym ubezpieczyciele nie będą mogli oferować kobietom niższych stawek za ubezpieczenie samochodu, a mężczyznom – wyższych emerytur. Nie wiadomo jeszcze dokładanie, jaką skalę w praktyce przybiorą finansowe konsekwencje tych zmian, ale Mark King z gurdian.co.uk sugeruje, że niektóre kobiety zapłacą 40 procent więcej za ubezpieczenie samochodu, a niektórzy mężczyźni na emeryturze otrzymają 10 tys. funtów mniej.

Zmiany są konsekwencją wydanego w 2011 roku werdyktu Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Oznaczają one, że płeć nie będzie mogła być brana pod uwagę na przykład w ustalaniu stawek za ubezpieczenie na życie (do tej pory mężczyźni płacili wyższe składki).

Zdaniem konsultanta ds. ubezpieczeń Raja Mody’ego nowe przepisy doprowadzą nie tylko do obniżenia wysokości emerytur otrzymywanych przez mężczyzn, lecz także do tych, które po ich śmierci należą się wdowom. Obecnie średnia wysokość emerytury mężczyzny z racji krótszej przewidywanej długości życia była o 4 proc. wyższa niż średnia wysokość emerytury kobiety. Emerytury kobiet wprawdzie nieco wzrosną, ale ponieważ w Wielkiej Brytanii około 80 proc. polis mają mężczyźni, emeryci raczej nie skorzystają na zmianach.

Opracowanie: Jarosław Klebaniuk

Źródło: Lewica

ID oferty: 47450d60671516de

Zgłoś problem

Przetwarzam Twoją prośbę, proszę czekać ....

Zostaw odpowiedź