Witaj, Gość! [ Logowanie

 

Kilka kosmicznych ciekawostek

  • Katalogowany: 14 listopada 2012 21:18
Kilka kosmicznych ciekawostek - Zdjęcie 1

Opis

Czy Księżyc może być już niedługo wytrącony z orbity? Ilu astronautów zginęło w kosmosie? Dlaczego kosmos jest ciemny? Oto kilka kosmicznych ciekawostek:

Czy Księżyc może być już niedługo wytrącony z orbity?
Żeby tak się stało, trzeba by najpierw zatrzymać Księżyc. By tego dokonać, należałoby zadziałać nań siłą co najmniej równą jego kinetycznej energii (która jest równa połowie masy pomnożonej przez prędkość do kwadratu). Zważywszy, że masa Księżyca to 7,3 x 10 do potęgi dwudziestej drugiej kg, a jego prędkość to 1000 m/s, siła ta musiałaby odpowiadać detonacji równej 10 trylionom ton trotylu. Ani na Ziemi, ani w Układzie Słonecznym nie ma takiej siły, która mogłaby oderwać Księżyc od Ziemi.

Księżyc się rozciąga – czy zostanie rozerwany?

Sonda kosmiczna LRO uzyskała zdjęcia niezwykłych struktur na powierzchni Księżyca. Świadczą one o ty, że powierzchnia satelity ulega silnemu rozciąganiu. Czy istnieje możliwość, że zostanie rozerwany na strzępy?

NASA poinformowała, że zespół naukowców analizujący zdjęcia Księżyca wykonane przez sondę Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), odnalazł niewielkie, wąskie systemy rowów na powierzchni naturalnego satelity Ziemi.

Naukowcy przypuszczają, że są to rowy tektoniczne, które uformowały się, gdy skorupa Księżyca została w tych miejscach rozciągnięta i rozerwana, co spowodowało załamanie i opadnięcie materiału wzdłuż uskoku.

Zakłada się, że Księżyc powstał w wyniku uderzenia obiektu wielkości Marsa w naszą planetę około 4,5 miliarda lat temu. W wyniku kolizji oderwała się od Ziemi materia, z której powstał nasz naturalny satelita. Dotychczas jednak uważano, że początkowo Księżyc tworzyły całkowicie stopione skały, które następnie zaczęły stygnąć.

Na skutek ochładzania się wnętrza, Księżyc zaczął się kurczyć, a na jego powierzchni powstawały „zmarszczki”. Na podstawie rozmiaru tych struktur naukowcy szacowali, że odległość pomiędzy „sercem” Księżyca, a jego powierzchnią zmniejszyła się w sumie o około 90 metrów.

Znalezione rowy tektoniczne, rzucają jednak nowe światło na historię powstania ziemskiego satelity. Odkryte zagłębienia powstały maksymalnie 50 milionów lat temu, co oznacza, że są stosunkowo nowymi strukturami na powierzchni Księżyca. Sięgają na głębokość 20 metrów, a ich szerokość wynosi około 500 metrów. Taka formacja terenu powstaje jednak nie w wyniku kurczenia się obiektu, lecz jego ekspansji. Zdaniem astronomów jest to dowód na to, że Księżyc jest ciągle aktywny geologicznie. Co więcej, początkowo tworzące go skały nie były całkowicie stopione. Obecność twardych minerałów we wnętrzu naturalnego satelity doprowadziła do miejscowego rozciągania skorupy i powstania rowów tektonicznych.

Wcześniej nie spodziewano się, że Księżyc może się rozszerzać. Gdyby okazało się, że satelita się rozpada, Ziemia byłaby zagrożona. Deszcz księżycowych skał zalałyby naszą planetę. Naukowcy z NASA teoretyzują, że w wyniku eksplozji Księżyca, powstałoby na tyle dużo odłamków ściąganych przez ziemską grawitację, że mogłyby one doprowadzić do śmierci bardzo dużej ilości ludzi i zwierząt.

Zaobserwowana aktywność geologiczna, najprawdopodobniej nie zagraża jednak naszemu naturalnemu satelicie. Uważa się, że siły rozciągające są zbyt słabe, aby mogły rozerwać Księżyc na strzępy.

Sonda Lunar Reconnaissance Orbiter, za pomocą której wykonano zdjęcia rowów, została wystrzelona przez NASA 18 czerwca 2009 roku i stała się sztucznym satelitą Księżyca. Początkowo planowano misję trwającą jeden rok, ale sonda do tej pory znajduje się na orbicie okołoksiężycowej i prowadzi badania naukowe.

Ilu astronautów zginęło w kosmosie?

Do tego roku w czasie misji kosmicznych zginęło 18 astronautów (w radzieckich pojazdach Sojuz 1, Sojuz 11 oraz na Amerykańskich promach Challenger i Discovery). Wśród ofiar było 14 mężczyzn i 4 kobiety: 13 Amerykanów, 4 Rosjan i Izraelczyk.

Dlaczego kosmos jest ciemny?

Ten problem (tzw. Paradoks ciemnego nieba) po raz pierwszy został postawiony przez angielskiego matematyka i astronoma Thomasa Diggesa w XVI w. Digges uważał, że Wszechświat jest nieskończenie duży i wypełniony równomiernie gwiazdami. Na każdy punkt sfery niebieskiej przypadałaby zatem jakaś odległa gwiazda, a całe niebo powinno być permanentnie rozświetlone. Wiemy jednak, że tak nie jest. Paradoks został rozwiązany, gdy odkryto, że Wszechświat ma swój początek i rozszerza się. Nawet jeśli kosmos jest nieskończony, to ze względu na skończoną prędkość światła dociera ono do nas tylko z ograniczonego obszaru. Dodatkowo, światło dochodzące z odległych obiektów jest osłabione, tym bardziej, im dalej się one znajdują (np. przesłonięte przez obłoki gazu i pyłu).

Czy w kosmosie istnieją dźwięki?

W warunkach ziemskich dźwięki odbierane przez nasze uszy są efektem drgań cząsteczek powietrza. Ponieważ w kosmosie powietrza nie ma, typowe ziemskie dźwięki, czyli drgania ośrodka, nie powstają. Jednak istnieją w kosmosie dźwięki innego rodzaju, a mianowicie pewnych zakresów oddziaływania elektromagnetycznego. I tak, specyficzne dźwięki (trzaski) wydają fale radiowe, a nawet światło. Zjawiska te są odbierane i mogą być analizowane.

Źródło:  odkrywcy.pl 

 

 

ID oferty: 65350a3f8e32338a

Zgłoś problem

Przetwarzam Twoją prośbę, proszę czekać ....

Jedna odpowiedź do “Kilka kosmicznych ciekawostek”

  1. „Zakłada się, że Księżyc powstał w wyniku uderzenia obiektu wielkości Marsa w naszą planetę około 4,5 miliarda lat temu. W wyniku kolizji oderwała się od Ziemi materia, z której powstał nasz naturalny satelita.” – Większych bzdur nie czytałem !! 🙂 W jaki sposób – według tej teorii – grunt księżycowy jest starszy od ziemskiego o ok. 1 mld lat ??
    W najstarszych zapiskach z astronomii chińskiej (X i XI wiek p.n.e.), znajdują się opisy nieba, w których nie ma żadnej wzmianki o Księżycu. Czy znaczy to, że nie było go wtedy na naszym nieboskłonie? Również Alec Newald w swej „Koewolucji” podaje wiele ciekawych informacji odnośnie Księżyca (i Portu, jak nazywali bodaj Księżyc Starsi, cywilizacja jaka go zabrała na swą planetę z Nowej Zelandii). Także jest tam wzmianka, iż Księżyca kiedyś wokół Ziemi nie było!! Zatem kto go nam podarował i czemu on ma tak naprawdę służyć?
    Na starożytnych mapach nieba z zamierzchłych czasów przed naszą erą nie ma Księżyca jako zaznaczonego obiektu. Stąd może jego pojawienie się kilka tysięcy lat p.n.e. spowodować właśnie mogło owe potopy czy katastrofy opisywane w mitach i pierwszych księgach religijnych tej planety?
    Czekam na odpowiedź, na powyższe argumenty… 🙂

Zostaw odpowiedź