Witaj, Gość! [ Logowanie

 

Grudniowe maksimum aktywności meteorów – Ponad sto „spadających gwiazd” na godzinę!

  • Katalogowany: 13 grudnia 2012 20:35
Grudniowe maksimum aktywności meteorów - Ponad sto

Opis

W nocy z 13 na 14 grudnia wystąpi wysokie maksimum aktywności Geminidów – jednego z najaktywniejszych rojów meteorów naszego nieba. Jeśli warunki do obserwacji dopiszą, w nocy będzie można zobaczyć ponad sto „spadających gwiazd” na godzinę.

Geminidy są aktywne od 4 do 17 grudnia, a swoje maksimum osiągają zwykle w nocy z 13 na 14 grudnia. W tym roku warunki do podziwiania tego roju są wyśmienite. Po pierwsze nów Księżyca wypada 13 grudnia, a więc pokrywa się idealnie z momentem maksimum aktywności roju. Srebrny Glob nie będzie więc przeszkadzał w obserwacjach.

Po drugie, moment maksymalnej aktywności jest oczekiwany o godzinie 0:30 już 14 grudnia. Jest to czas idealny dla obserwatorów w Polsce, bo radiant roju (czyli miejsce, z którego wybiegają meteory) znajduje się około 60 stopni nad horyzontem. Jeśli wiec pogoda dopisze, czeka nas piękny spektakl. Obecne prognozy sugerują, że najwięcej szans na pogodne niebo będą mieli obserwatorzy znajdujący się w Polsce południowej i na Kaszubach.

Na stronie IMO można podziwiać wykres aktywności roju generowany na bieżąco z obserwacji przesyłanych przez miłośników astronomii z całego świata. Wynika z niego, że w nocy z 11 na 12 grudnia aktywność roju sięgała już ponad 20 meteorów na godzinę.

Choć Geminidy zdają się wybiegać z konstelacji Bliźniąt, nie trzeba patrzeć dokładnie w jej kierunku. Meteory będą pojawiać się na całym niebie, warto więc wybrać do obserwacji ten obszar nieboskłonu, w którym panują najlepsze warunki (jest najciemniejszy, najmniej zasłonięty budynkami czy drzewami itp.). Aby móc zobaczyć „spadające gwiazdy”, powinno się wybrać w ciemne miejsce, oddalone od świateł miejskich.

Na nocnym niebie będzie można zaobserwować najbardziej efektowny, bo najgęstszy rój meteorów w ciągu całego roku. Najwięcej, bo 60 do 160 meteorów w ciągu godziny, będzie spadało około 14 grudnia.

Pozorny punktu przelotu meteorów (tzw. radiant) znajdować się będzie w okolicy gwiazdy Kastor z gwiazdozbioru Bliźniąt, dlatego rój ten zwie się Geminidami (gemini – bliźnięta). Gwiazdozbiór pojawia się w całości o godzinie 19-stej na północno-wschodnim niebie i jest widoczny do godziny 8 rano, gdy znika za południowo-zachodnim horyzontem.

Geminidy są niezwykłe również z powodu ich pochodzenia. Z reguły meteory pochodzą z rozpadu komet. Geminidy natomiast pochodzą z rozpadu planetoidy 3200 Phaethon, jednej z planetoid pasu Apolla, która krąży wokół Słońca po orbicie oddalonej od niego średnio o 1 ,27 j.a. (j.a. – jednostka astronomiczna wynosząca w przybliżeniu 15 milionów kilometrów. Przyjęto że 1 jednostka astronomiczna określa długość półosi wielkiej orbity Ziemi czyli po prostu odległość Ziemi od Słońca). W maksymalnym punkcie zbliżenia do Słońca jest nawet bliżej niż Merkury.

Planetoida Phatethon odkryta została w 1983 roku. Otrzymała nieciekawą nazwę (3200) 1983 TB, co zmieniło się gdy odkryto, że kiedy znajduje się blisko Słońca rozgrzewa się do 1500 kelwinów. Wówczas dostała imię na cześć greckiego Boga Faetona – syna Heliosa. Mit głosi, że powożąc rydwan swojego ojca, zaprzężony w skrzydlate konie, został strącony piorunem Zeusa do rzeki Erydan (Gwiazdozbiór Erydanu również można znaleźć na zimowym niebie), gdyż spłoszone łukiem Strzelca konie (gwiazdozbiór Strzelca jest w grudniu niewidoczny) zagroziły pożarem całego nieba.

Choć niebezpieczeństwo pożaru zostało zażegnane, Phatehon budzi sporo emocji. Jej najbliższe dotychczasowe zbliżenie do Ziemi miało miejsce w październiku 2005 i wynosiło 13 mln kilometrów. Według obliczeń w 2093 roku „podejdzie” aż na odległość 3 milionów kilometrów. Tymczasem pozostaje nam poszukiwać pozostałości planetoidy w postaci rozrzuconych na Ziemi meteorytów.

Źródła: kaplankatarota.com, odkrywcy.pl

ID oferty: 80950ca2c96c4980

Zgłoś problem

Przetwarzam Twoją prośbę, proszę czekać ....

Zostaw odpowiedź