Gdy kłamiemy, zmienia się temperatura nasady nosa oraz wewnętrznego kącika oka

Witaj, Gościu! [ Rejestracja | Logowanierss

 

 

Gdy kłamiemy, zmienia się temperatura nasady nosa oraz wewnętrznego kącika oka

  • Data publikacji: 4 grudnia 2012 17:14
  • Dodane przez: Greg




Gdy kłamiemy, zmienia się temperatura nasady nosa oraz wewnętrznego kącika oka

Gdy kłamiemy, zmienia się temperatura nasady nosa oraz wewnętrznego kącika oka – informuje serwis EurekAlert.

Naukowcy z uniwersytetu w Granadzie (Hiszpania) są pionierami wprowadzania do psychologii badań termograficznych. Dzięki rejestrującej podczerwień kamerze można uzyskiwać obrazy, na których obszary o różnej temperaturze mają rozmaite barwy. Technikę tę opracowano w czasie II wojny światowej do celów wojskowych, a obecnie wykorzystywana jest zarówno do wykrywania strat ciepła w budynkach, jak i wścieklizny u szopów-praczy.

Jak wykazały hiszpańskie badania, gdy kłamiemy, rośnie temperatura skóry otaczającej nos i znajdującej się w wewnętrznych kącikach oczu. Przy intensywnym wysiłku umysłowym temperatura twarzy spada. Natomiast podczas ataku paniki – wzrasta.

Gdy kłamiemy, zwiększa się aktywność części mózgu zwanej „wyspą”, która jest częścią mózgowego systemu nagradzania. Obszar ten również wykrywa i odpowiednio reguluje temperaturę ciała. Zjawisko podgrzania się niektórych obszarów wokół nosa w wyniku kłamstwa nazwano „efektem Pinokia”.

Wcześniejsze badania tego samego zespołu dotyczyły m.in. podniecenia seksualnego – okazało się, że w jego przypadku zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn ociepla się klatka piersiowa oraz genitalia. Z kolei inne obserwacje wykazały, że każdy rodzaj tańca zmienia temperaturę ciała w nieco inny sposób – na przykład przy flamenco ochładzają się pośladki, zaś rośnie temperatura przedramion.

Źródło: odkrywcy.pl

Podobne:



Dodaj komentarz